Už za tři týdny, 17. prosince, zahájí Evropská unie přístupové rozhovory s Tureckem. O tom, zda se má sedmdesátimilionová muslimská země rozložená na dvou kontinentech přičlenit k EU, se už léta vedou vášnivé spory. Co ale říkají samotní Turci?

Istanbul a Asie

Hasan Kurt zvolna míchá jablečný čaj, usrkne horkou tekutinu a pak rozvážně řekne: „Tahle země na vstup do Unie ještě není připravená.“ Jsme v restauraci Dogan na břehu istanbulského zálivu Zlatý roh. Právě skončil ramadán a na čerstvou rybu sem vyrazily celé rodinné klany. Panu Kurtovi je sedmatřicet a v restauraci pracuje už dvanáct let, posledních osm jako šéfkuchař. „Kdyby šlo o Istanbul, mohl být v Unii už před lety,“ pokračuje. „Istanbul je Evropa. Ale zbytek země, to je chudá, nevzdělaná a po všech stránkách zaostalá Asie.“ Rozložitý muž s olivovou pletí a temnýma očima tvrdí, že ví, o čem mluví – narodil se do rozvětvené kurdské rodiny na jihovýchodě země. Jeho rodiče si kromě něj pořídili dalších jedenáct potomků. „Nic moc se tam od té doby nezměnilo. Lidé tam pořád mají dvanáct, patnáct dětí. Jak chcete, aby jednou byly vzdělané, když musejí začít co nejdřív pracovat? A když rodiče prodávají své dvanáctileté dcery ženichům?“ ptá se řečnicky pan Kurt. Sám si se svou ženou po „evropském vzoru“ pořídil už jen dva syny a dceru, jimž chce dopřát univerzitního vzdělání.

Statistiky dávají Hasanu Kurtovi v lecčems za…

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1751

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte