Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ost-blog

Až příliš společná nenávist vůči bankéřům

Asi to byla náhoda, že světové demonstrace proti nerovnosti s názvem United for Global Change (Jednotně za změnu světa) se odehrávaly v sobotu – v tentýž den, co zasedali ministři financí G20, reprezentující něco jako globální vládu. Ale i náhodný shluk událostí může mít svoji symboliku, zejména když hlavním terčem protestů jsou finančníci a bankéři.

Člověka z východní Evropy hned napadne, že heslo protestujících připomíná výzvu, která ho provázela životem a zněla: Proletáři všech zemí, spojte se! Jenže tak jednoduché to není. Demonstranti okupující Wall Street nejsou žádní proletáři a španělská „rozhořčená“ mládež patří ke vzdělané střední vrstvě. Z reportáží, které jsem o těchto sobotních demonstracích četl, jsem narazil jen na jednu Italku, která hrdě přiznává, že je komunistka.

Bylo by příliš jednoduché nazývat tyto lidi levičáky, komunisty či anarchisty. Oni jen – na rozdíl třeba ode mne – vyjdou do ulic, aby vyjádřili to, co nějak všichni víme, ale nemáme takovou potřebu to fyzicky demonstrovat: že totiž svět začíná být nefér nad únosnou mez.

Na celém tomto světovém – a pokud použijeme paralelu z minulosti, tak můžeme říct internacionálním - hnutí mně zaráží něco jiného: že totiž má v některých názorech podivně blízko k těm, jichž by se mělo štítit. Jak třeba moje kolegyně Magda Platzová napsala ve svém blogu z New Yorku, známý levicový filosof Slavoj Žižek nabádal demonstranty, aby se spojili s americkým hnutím Tea Party, tedy s radikální pravicí: „Možná jsou hloupí, ale nedívejte se na ně jako na nepřátele,“ řekl prý Žižek.

Je pravda, že radikální pravice Tea Party nenávidí bankéře stejně jako účastníci světových demonstrací. Dalším čerstvým příkladem by mohlo být Slovensko, kde radikální pravice Richarda Sulíka vyvolala kolaps vlády, protože odmítla hlasovat za evropský záchranný fond s argumentem, že Slováci nemají co zachraňovat „francouzské banky“ (a tlusté Řeky).

Znamená to tedy, že protest zprava i zleva se protíná a možná jednou sjednotí ve společném odporu vůči světovým elitám, jichž jsou bankéři jen viditelným vrcholem? To by byla revoluce, jakou svět ještě neviděl. Hrůza pomyslet.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].