Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

O čem byste měli vědět víc

Ukrajina chce o rok prodloužit obilnou dohodu a přidat další přístav

Souhrn: Ministr Marian Jurečka přijel na první schůzku se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem

Lodě s obilím v Černém moři; ilustrační foto  • Autor: REUTERS
Lodě s obilím v Černém moři; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

Ukrajina chce tento týden požádat Turecko a Spojené národy, aby pomohly minimálně o jeden rok prodloužit dohodu o vývozu ukrajinského obilí skrze Černé moře. Prvních pět měsíců od ruské invaze na Ukrajinu byla Oděsa a další ukrajinské přístavy blokovány ruskými vojenskými loděmi i minami, které Kyjev rozmístil na obranu před ruským vyloděním.

Ukrajina patří mezi největší světové vývozce pšenice, kukuřice, slunečnicového oleje a dalších komodit a zablokovaný export vyšponoval ceny potravin do historických výšin. V červenci se však v Istanbulu za výrazného přispění hostitelského Turecka a OSN podařilo vyjednat obnovení vývozu ze tří ukrajinských přístavů. Kromě dohod na výměně zajatců se zatím jedná o jediný příklad konstruktivních a úspěšných jednání mezi Kyjevem a Moskvou. Podle dat Mezinárodního institutu pro výzkum potravinové politiky (IFPRI) však ukrajinský vývoz i po podepsání dohody tvoří jen 50 procent exportu v mírových časech

Smyslem obilné dohody podle OSN není posílání ukrajinského zrna přímo do chudých zemí, ale zvýšení globální nabídky komodit – a následně snížení jejich ceny na světových trzích. Jádrem nynější potravinové krize totiž není nedostatek jídla ve světě, který by vedl k hladomorům: problémem jsou příliš vysoké ceny, které ruinují chudé obyvatele afrických a asijských zemí. 

Kyjev žádá také rozšíření seznamu chráněných přístavů o Mykolajiv, velký jihoukrajinský přístav na dohled od Ruskem okupovaných území. Mykolajiv je loďařským centrem Ukrajiny a pro dohodu důležitým logistickým bodem. Před invazí skrz něj proudila třetina ukrajinského zemědělského exportu. Loni byl těžce bombardován a město je stále poloprázdné, přes (marné) ruské pokusy Mykolajiv dobýt je přístav je funkční, jeho přístup k moři však mají Rusové v podstatě pod kontrolou. Ukrajinci žádají prodloužení dohody o rok, ideálně o víc. “Trhy musí mít možnost plánovat dlouhodobě a ve velkých objemech,” řekl agentuře Jurij Vaskov, náměstek ukrajinského ministra pro obnovu.

Otevření přístavů pomohlo krizi zmírnit, ceny potravin na světových trzích se vrátily na úroveň před začátkem války. V historickém srovnání jsou však stále velmi vysoké, o desítky procent vyšší než před začátkem pandemie v roce 2020. Počet hladovějících ve světě proto ostatně stoupal už před ruským vpádem na Ukrajinu a dále roste: podle Světového potravinového programu OSN (WFP) počet lidí akutně ohrožených hladem rostl ze zhruba 130 milionů v roce 2019 přes zhruba 280 milionů počátkem roku 2022 až na nynějších zhruba 350 milionů. Tomáš Lindner, Tomáš Brolík


 Na podání přihlášek na střední školy a víceletá gymnázia zbývá studentům už jen týden. Senátorka Hamplová se omluvila za sdílení dezinformace o šíření tuberkulózy ukrajinskými vojáky na výcviku poté, co olomoucká policie začala řešit zveřejnění nepravdivé informace o přenosu vysoce infekční tuberkulózy na Olomoucku z řad ukrajinských vojáků. Náčelník vojenské policie plukovník Otakar Foltýn končí v čele vojenské policie, požádal o uvolnění z funkce. Prezident Miloš Zeman propůjčil hodnost generálmajora brigádnímu generálovi Kolářovi, který povede misi OSN na Sinaji. Pět divokých prasat přebíhajících dálnici D2 nedaleko Brna překvapilo ve středu ráno řidiče osobního auta a kamionu, nehoda zkomplikovala dopravu. Zvolený prezident Petr Pavel dal rozhovor americké CNN, ve kterém mimo jiné řekl, že ruský prezident používá narativy odtržené od reality, a zároveň vyzval k opatrnosti ohledně Číny a jejích návrhů k mírovému řešení konfliktu. Čeští vyšetřovatelé válečných zločinů na Ukrajině evidují zhruba 2800 incidentů a přes 40 000 poškozených objektů, řekla Lenka Bradáčová. Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil konkurz na majetek pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela. Podle soudu se nesnažil co nejvíc uspokojit své věřitele, naopak napomohl vyvést část peněz, které insolvenční správce zahrnul do majetkové podstaty. Uběhlo pětadvacet let od olympijských her v japonském Naganu, ze kterého čeští hokejisté přivezli zlatou medaili. Tehdejší hokejový brankář Dominik Hašek poskytl o vzpomínkách na tehdejší vítězství několik rozhovorů českým médiím. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) se začal zabývat utajovanými dokumenty, ve kterých prezident Miloš Zeman požádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis k abolici, tedy k zastavení či k nezahájení trestního stíhání. Kvůli nepříznivému počasí s rekordním sněžením a silnými větry bylo v USA zrušeno na 500 letů. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) přijel do Hrzánského paláce na Hradčanech na první schůzku se zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Novinářům řekl, že s ním chce probrat nejen problematiku důchodů, jak avizoval Pavel, ale i změny systému kontrol sociálních dávek.  


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].