Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Pěsti v Thajsku

Příběh lupičů, kterým mocní pomohli utéct do Asie

Spadla klec (zleva Tesárek s Blažkem) • Autor: ČTK
Spadla klec (zleva Tesárek s Blažkem) • Autor: ČTK

Do tváře přátelsky vyhlížejícího muže se prudce hrne krev, na čele se objevují krůpěje potu a oči nepřítomně těkají po zemi. „Raději bych se k tomu už nevracel,“ říká na chodbě kladenského soudu zdejší soudce specializující se na korupční případy Vlastimil Matula a v rukou se mu chvějí podklady na další jednání. Úzkost je namístě: nedávné chycení dvou nejznámějších českých lupičů na útěku, kteří před třemi lety z dodávky bezpečnostní agentury Fénix ukradli rekordních sedmdesát čtyři milionů korun, se nakonec může stát osudným i pro soudce Matulu.

Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, aby oba lupiče propustila na svobodu a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly ty muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže. Teď ale spadla klec; Rudolf Tesárek a Josef Blažek, kteří se rok ukrývali v Thajsku, jsou po úspěšném zákroku policie opět v moci českých úřadů.

Tím však jejich pozoruhodný případ rozhodně nekončí. Podle informací Respektu totiž policisté zvažují, že by prověřili, zda za jedním z nejskandálnějších justičních rozhodnutí posledních let ve skutečnosti nebyl úplatek z dosud nenalezených milionů. Jeho adresátem by velmi pravděpodobně mohli být ti, kdo bez jasného vysvětlení a s velkým osobním nasazením oběma lupičům umožnili zmizet v cizině: tedy soudce Matula a někdejší ministryně Kovářová.

Celý článek najdete v pondělním Respektu 23/2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].