0:00
0:00
V pasti pohlaví26. 7. 20244 minuty

Influenceři mohou kluky radikalizovat podobně jako islamisté

Andrew Tate a spol. cílí na nejisté a osamělé mladé muže. Stejně jako Islámský stát

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.

Britská policie tento týden vydala souhrnnou zprávu týkající se násilí na ženách a dívkách. (Obvyklý dodatek – násilí mohou být samozřejmě vystaveni i muži každého věku, u žen je však problém násobně větší, proto se mu věnuje zvláštní pozornost.) Z dokumentu a připojených vyjádření policejního vedení vyplývá kromě toho, že situaci označují za alarmující, jedno zásadní sdělení: mladé muže mohou k násilnému chování nasměrovat a obecně radikalizovat on-line influenceři, a to podobně jako to dělají islamisté a jiní teroristé.

Mezi „náboráři“ IS a mizogynním influencerem Andrewem Tatem a jeho kolegy z manosféry, jak se souhrnně říká on-line prostoru, kde se propaguje ultrakonzervativní pohled na role mužů a žen, extrémní formy maskulinity či pohrdání ženami, je samozřejmě celá řada rozdílů. Cílí ale na podobný typ mladíků, shodně využívají reálně existujících problémů, s nimiž se dnešní kluci potýkají, a používají u toho podobné metody.

Nabízejí strukturu a řád lidem, kteří vyrůstají v chaosu, zázemí a podporu osamělým, vykořeněným a nejistým, porozumění nepochopeným, cestu k výdělku lidem z ekonomicky nestabilních poměrů, klukům bez táty jasný mužský vzor, jasný cíl tam, kde chybí. Zatímco potíže jsou reálné, vysvětlení, které mladí muži v manosféře dostanou, a nabídka řešení naopak s realitou nemají mnoho společného. A jsou naopak velmi nebezpečné.

↓ INZERCE

Také proto už se tímto typem influencerů zabývají experti, kteří obvykle studují terorismus či extremismus: od investigativního serveru Bellingcat a další média přes akademiky po státní organizace věnující se boji s politickým násilím všeho druhu. Také britská policie nedávno navázala spolupráci právě s týmy, které jsou odpovědné za studium a potírání rizik terorismu nejrůznějšího typu, aby s nimi konzultovala další postup.

To je klíčový posun ve vnímání tohoto fenoménu. Sama na reálné riziko, které lidé jako Andrew Tate představují, upozorňuji delší dobu – a dlouho se tyto obavy setkávaly se značným nepochopením nebo rovnou bagatelizací. No a co, tak to kluci sledují, zněla častá námitka, je to trochu fuj, ale oni z toho vyrostou.

Jenže postupně získáváme doklady o tom, že spíše, než že by z toho kluci vyrostli, naopak do toho dorostou, protože tyto názory přijmou během formativních let. A následky už pozorujeme ve školách, ve vztazích, ale i u voleb, u nichž se projevuje zásadně odlišný světonázor, který mají mladí muži a ženy. A v neposlední řadě u tématu domácího nebo sexuálního násilí či v rostoucím počtu masových střeleb a dalších útoků, jejichž pachatelé se buď přímo na ženy zaměřovali, nebo jejich cesta k násilí vedla právě přes manosféru. V jádru jde totiž vždy o ideologii, která jedny lidi nadřazuje druhým a kde je jeden nadřazený a druhý má poslouchat. Tam se vždy někde blízko vyskytuje myšlenka, že by se ta poslušnost měla nějak vynutit a neposlušnost potrestat.

Stále více se také mluví o odpovědnosti technologických firem, které provozují nejrůznější on-line platformy. Objevují se totiž studie, které dokazují, že algoritmy nabízejí nebezpečný obsah právě klukům určitého věku, a to bez ohledu na to, jestli jej sami vyhledají. Jinými slovy – šestnáctiletí kluci na YouTube nebo TikToku dříve či později do vod manosféry zaplují.

Řešení bude složité, ale bude vyžadovat tři základní kroky. Jednak je nutné začít brát dopad tohoto trendu opravdu vážně. Zadruhé – hnát k odpovědnosti Metu a další firmy, aby přestaly v zájmu vlastního výdělku krmit mladé lidi toxickým obsahem. A zatřetí je nutné efektivně řešit obavy, nejistotu a pochyby mladých mužů, které se opravdu zázračně nevyléčí tím, že je naučíme nenávidět ženy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].