12A_jaros
Odpočinout si. Jen tak. • Autor: Milan Jaroš

Trvalo to pár týdnů, než se mi uvolnila hlava a přestal jsem spěchat. Najednou dokážu přemýšlet i nad jinými věcmi než nad prací. Jsem schopný se i víc zajímat třeba o práci manželky,“ popisuje Aleš (26), jak se jeho život změnil poté, co opustil zaměstnání. Po čtyřech letech odešel letos v únoru z pozice šéfa správy sociálních sítí jedné politické strany – a od té doby nepracuje. Jak sám s úsměvem říká, rozhodně se nestalo to, co čekal – totiž že bude mít spoustu volného času. Vrhl se na focení, s kamarády začal dělat podcast o sportu a víc vaří a uklízí a je „mužem v domácnosti“.

Z prostředí vrcholné politiky odešel podle vlastních slov „tak akorát“. „Nebyl jsem vyhořelý, ale byl jsem na hraně,“ říká. K odchodu ho přiměla kombinace pocitu vyčerpání kreativity, kterou přitom k práci potřeboval, únavy z několika náročných kampaní a v neposlední řadě také dojem, že práce bez přestání zasahuje do všech sfér jeho života. „Třeba i na tréninku basketbalu jsem při každém střídání hned kontroloval na telefonu, co se kde děje. Nemohl jsem být hodinu bez telefonu,“ popisuje situaci, ve které jednou takříkajíc prozřel. Během volna žije hlavně z úspor a drobných projektů, a když bude nejhůř, může se spolehnout na manželku. Zaměstnání si plánuje zase najít koncem prázdnin, už teď ale ví, že si chce dát větší pozor na to, aby lépe odděloval práci a volný čas. Takže důležitou hodnotou pro něj bude například pevná pracovní doba.

Chceme pracovat jinak. Méně, svobodněji, smysluplněji.

Tweetni to

Příběhy jako ten Alešův nejsou ojedinělé. Podle nejrůznějších ukazatelů se dokonce zdá, že na pracovním trhu jak ve světě, tak v Česku se začínají hýbat ledy. Soukromé firmy i některé země v západním světě testují čtyřdenní pracovní týden a pojmem, který víc a víc proniká do veřejného povědomí, je čarodějnicky znějící slůvko sabatikl – neboli placené pracovní volno. I on by se mohl stát jedním z léků na čím dál rozšířenější pocit přepracovanosti, který může u někoho vést až ke zmíněnému syndromu vyhoření, tedy k psychickému a fyzickému kolapsu organismu. Nejde rozhodně o přehlednou mapu změn. Situace se v jednotlivých zemích i firmách liší, ze spletité směsice přesunů do jiných prací, úvazků nebo úplně mimo pracovní trh však zaznívá jedno společné volání: chceme pracovat jinak. Ať už méně, svobodněji nebo třeba smysluplněji, prostě jinak než doposud.

Doběhlo mě to

Českou debatu o pracovním volnu rozpohyboval loňský krok devětadvacetileté novinářky a moderátorky České televize Lindy Bartošové, která oznámila, že si bere půlroční neplacené volno z důvodů, které později specifikovala jako související s únavou z práce. Její oznámení vyvolalo – alespoň mezi pozorovateli novinářské branže – řadu reakcí včetně určitého nepochopení, jak je možné cítit pracovní únavu v relativně mladém věku nebo proč opouští tak prestižní pozici. Sama Bartošová mluví o tom, že se nacházela na pokraji vyhoření, unavená z mnohaměsíčního covidového vysílání a najednou v pozici, kdy sama sobě neuměla přesvědčivě vysvětlit, proč osm let v kuse pracuje tak moc na úkor volného času. „Ačkoli jsem byla na prestižní pozici, nedokázala jsem si vysvětlit, proč se cítím tak špatně, když mám podle všeho tak skvělou práci,“ vzpomíná dnes. Začala pochybovat nejenom o smysluplnosti a efektivnosti náročného pracovního režimu, ale i o tom, zda je každodenní zpravodajství obor, kterému se chce věnovat dál. Nakonec usoudila, že chce-li získat prostor k odpočinku a srovnání si vlastních priorit, bude muset odejít na delší dobu. Začátek svého půlročního volna strávila cestováním, pak pracovala na vlastních projektech nebo četla věci, na které neměla při práci prostor. Do médií se vrátit chce, říká bez dalších podrobností.

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte