25A_jaros
Zatím provizorně. (Nikola Borešová) • Autor: Milan Jaroš

Když se během vánočních svátků v pražské motolské nemocnici rozdělovala první várka vakcín, dostalo se i na Nikolu Borešovou. Po transplantaci plic ji lékaři zařadili mezi rizikové pacienty, pro které je koronavirus obzvlášť nebezpečný, a tak první injekci dostala hned dva dny po Andreji Babišovi.

Na druhou dávku do Motola jela minulý týden, teď už má tedy celý proces vakcinace za sebou, jako jedna z prvních v Česku. „Dostala jsem kartičku, kde je napsané, kdy jsem měla první vakcínu a kdy druhou. Po týdnu mám přijít na kontrolu, kde mi předají certifikát, že jsem očkovaná,“ popisuje pětadvacetiletá prodavačka, když ukazuje provizorní doklad, kde ale není nic víc než rukou vyplněné její jméno, data obou vpichů a číslo šarže.

Finální certifikát bude podle vládní vakcinační strategie jednostránkový dokument v češtině a v angličtině, bude mít formu úředního dokumentu se státním znakem a identifikační údaje, jako je rodné číslo a číslo pasu.

K čemu ale doklad o očkování proti koronaviru vlastně bude? Velké a potenciálně choulostivé téma případných výhod pro očkované, ať už v Česku nebo při cestách ven, se začíná projednávat právě teď.

To je pro právníky

S rozvozem vakcín po Evropě začala řada lidí pokukovat po návratu do normality, jejíž klíčovou součástí na propojeném kontinentu je volný pohyb napříč státy, ať už za prací, příbuznými nebo jen tak za dobrodružstvím. Loni na jaře během první vlny dostala tahle svoboda jako jedna z prvních na frak, když…

I_obalka_R4
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R4
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte