Reklama
 
2009_obalka_R04

Jak se ohřát bez Ruska

Koupit vydání
2009_obalka_R03 Vydání 10.–17. 1. 2009 2009_obalka_R05 Vydání 25. 1. – 1. 2. 2009
2009-3-obal
Editorial
Respekt-Despekt Respekt Unést svůj odchod z vysoké politické funkce není mezi zdejšími politiky příliš oblíbená disciplína. Editorial Erik Tabery Česká veřejnost žila v posledních dnech v obavách o život Václava Havla, aby ji pak zaskočilo úmrtí jiné osobnosti, architekta Jana Kaplického. Příštích 7 dní Respekt V pondělí 19. ledna by vláda měla projednat dvakrát odložený plán misí české armády pro letošní rok. Jednání se zúčastní i prezident Václav Klaus. Anketa: Proč české děti v průzkumech zaostávají v matematice? (V žebříčku testu TIMSS se čeští čtvrťáci umístili až na 24. místě z 59 zemí. Čtěte také rozhovor na str. 11.) Respekt Matematická abstraktnost českým studentům nesedí.
Dopisy
Vaše dopisy Respekt Děkuji za článek věnovaný budoucnosti křesťanských demokratů, netušil jsem, že rozhovor může být pro tázaného tak podnětný.
Blogy
Petr Vítek o digitalizaci kin Respekt Nebude přechod na digitalizaci při současné technologii na úkor kvality obrazu? Zůstane kino i nadále místem pro nadstandardní vizuální zážitek?
Vaše otázky
Proč je těžké sehnat sedmidenní dálniční známky? Respekt Na konci prosince jsme nikde nemohli sehnat sedmidenní dálniční známky za 200 korun.
Politická aktualita
Konec na dohled Tomáš Lindner V Gaze se koncem minulého týdne vystupňovala aktivita na obou frontách – na vojenské i diplomatické. Zvláště zvýšení počtu leteckých útoků minulý čtvrtek mnohé diplomaty se zkušeností z dřívějších válek, kdy stupňování násilí předcházelo dohodě o klidu zbraní, přivedlo k naději, že se Izrael chystá operaci „Lité olovo“ brzy ukončit. Zemřel vizionář Kaplický Karolína Vránková Janu Kaplickému (narozen 1937) dobilo srdce, právě když jeho mladá krásná manželka porodila dceru. Tenhle příběh s rozměrem antické tragédie dojal minulý týden Česko i Anglii.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Kvůli výrazným zdravotním komplikacím – zánětu plic – musel být minulý týden v pondělí hospitalizován bývalý prezident Václav Havel.
K věci
Přísnost je na nic Ondřej Kundra Hovořili jsme s expertkou na školství Janou Strakovou ze Sociologického ústavu AV ČR.
Komentáře
Pojďme se nám zasmát Jan H. Vitvar Evropa je úžasné místo pro život, ale jak ukázal David Černý s přáteli, stačí dost málo k tomu, aby na povrch vyplavaly staré křivdy a bolesti, které mezi námi budou, i když už nemusíme na hranicích ukazovat pas. Mrazivá lekce Martin M. Šimečka Události posledních dvou týdnů jsou pro východního souseda České republiky velmi užitečnou lekcí z geopolitiky. Právě Slovensko a Bulharsko – v rámci EU dva státy s nejsilnější proruskou orientací – dostaly od Ruska nejtvrdší úder. Staly se nevýznamnými oběťmi v šachové partii o Ukrajinu a v poziční hře o budoucí vztahy mezi Ruskem a Evropou. Obama v Česku Jiří Sobota Je nezbytně nutné sledovat, co Američané a další velké země okolo nás dělají. Bilionové investice mohou rychle proměnit podobu hospodářství. Amerika se je podle slov svého nového prezidenta bude snažit využít k hlubokým změnám. Druhý dech Erik Tabery Změny ve vládě jsou povedené, což ale neznamená, že všechny jsou dobré. Není to slovní hříčka, ale náznak komplikované reality.
Na pozvání
Něco jako pud Tereza Engelová Jak se na konflikt v Gaze tváří Pákistánci? Zdálo by se, že to není těžké uhádnout: Pákistán neuznává existenci židovského státu. Jenže místní zdánlivě černobílé vnímání má přece jen šedé odstíny. Nezodpovědnost zprava zleva Luboš Dobrovský Dvanáctého ledna oznámila skupina „pravicových“ fundamentalistů založení nové politické strany s názvem Strana svobodných občanů. Vyjádřila naději, že ji budou volit zejména ti, kdo dosud volili stranu občanských demokratů. Důvod, který pro to budou mít, předpokládají novostraníci, je nespokojenost s malou pravicovostí vedení ODS, zejména pak s jejím předsedou a premiérem české vlády.
Česko
Ohřát se bez Ruska Petr Třešňák, Tomáš Sachr Ukázka síly, nedostatek surovin pro vlastní potřebu nebo obyčejné obchodní spory- nad skutečnými příčinami čerstvého dobrodružství v podobě zavřených kohoutků s ruským plynem se můžeme jen dohadovat. Pokud ale chybějící plyn způsobil v něčem jasno, je to jaderná energetika. Vláda zkouší novou tvář Ondřej Kundra, Silvie Lauder Výměna neoblíbených ministrů je konečně za námi. Premiér Mirek Topolánek (ODS) získal díky ní šanci zvrátit propad důvěry ve vládní politiku. Do karet mu hraje i to, že coby šéf Evropské unie zatím celkem úspěšně zvládá složitou mezinárodní agendu „od plynu po Gazu“. Už se na to neumírá Adam Šůra Česko se v léčbě rakoviny posunulo za poslední léta mílovými kroky kupředu. Úspěch přitom nespočívá jenom v přístrojích za desítky milionů korun, ale také v psychologické podpoře pacientů. Utrpení českého vořecha Bára Procházková Čerstvá čísla potvrdila tušený vývoj: během uplynulého roku opět výrazně stoupl počet vyhnaných či odložených psů a letos provozovatelé očekávají další nárůst. V zemi, kde se děti odmalička učí, že „pes je nejlepší přítel člověka“, je to silná zpráva. Provozovatelé přeplněných útulků i ochránci zvířat bijí na poplach.
Z kraje
Na mrazivém skle Ondřej Nezbeda Před dvaadvaceti lety se prý v téhle malé vsi na Vysočině zastavil život. Zlom do Víru u Žďárských vrchů přinesl fakt, že nedaleká přehrada získala status nádrže s pitnou vodou. Zákaz koupání, rybolovu i vyjížděk na lodičkách odradil turisty a sebral energii všem, kdo z nich mohli žít. Letošní mrazy ale možná něco otáčejí. Skupina deseti místních horolezců „postavila“ na okraji Víru čtyřicetimetrový ledopád.
Úspěch
Po stopách Tóry Michal Komárek Proměna synagogy ve východočeském Turnově vlastně jen stvrdila tragédii místních Židů – do koncentračních táborů jich v roce 1943 odjíždělo přibližně pět stovek. Po válce se jich vrátilo devatenáct. Dnes stěny původně barokní synagogy znovu zdobí jemné arabesky a místo paty skladištního pilíře jsou na podlaze vyznačeny obrysy dávno zbořené bimy, místa, kde se předčítalo z posvátných textů Tóry.
Ekonomika
Německé balíčky Luděk Niedermayer Celosvětová povaha současné recese logicky vyvolává zájem o vývoj v klíčových světových ekonomikách, jejichž oživení by pomohlo ostatním zemím. Německo, třetí největší ekonomika světa, je z hlediska dopadů a hledání cest ze současné ekonomické krize nepochybně jednou z klíčových. A je také jednou z ekonomik, která je krizí značně postižena. Zůstáváme ve střehu Jan Brabec Třinácti odborovým svazům v dopravě vadí Kalouskova představa o novém zákonu o dani z příjmů. Ten by měl mimo jiné rušit či zmenšovat nejrůznější zaměstnanecké výhody v podobě režijních jízdenek, stravenek nebo fasovaného oblečení. Odboráře to zvedlo ze židle a jsou ochotni jít opravdu hodně daleko: třeba i do časově neomezené generální stávky s rizikem celostátně ochromené dopravy. Bankovní znárodňování Jan Macháček Půl roku po první vlně pádu obřích finančních ústavů přichází zjevně vlna druhá. Bank of America, gigantický finanční ústav (a jediná americká banka s hustou federální sítí poboček), získá od státu pomoc v celkové výši 138 miliard dolarů. Z toho 20 miliard dolarů je přímý kapitálový vstup státu (tedy to, čemu jsme si v posledních měsících zvykli říkat znárodnění), zbytek jsou státní garance na špatná aktiva. A máme to zase tady The Economist Možná se ukáže, že ta zpráva je jenom fáma, ale i tak to o něčem vypovídá. Několik blogů nedávno ohlásilo, že společnosti Microsoft a IBM se v rámci snižování nákladů každá brzy zbaví asi 16 000 zaměstnanců, což činí 17 % pracovní síly v Microsoftu a 4 % v případě IBM. Pokud by to byla pravda, jednalo by se o jeden z největších škrtů v historii odvětví informačních technologií (IT).
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V motolské nemocnici byl kvůli dýchacím a polykacím obtížím operován prezident Václav Havel a lékaři oznámili, že jeho stav zůstává vážný. Výrazně oslabila česká koruna. Rusko po sedmidenní odstávce pustilo Evropě znovu plyn, ale on netekl. Meteorologové upozornili občany, že silné mrazy budou trvat dál. Pod heslem „Baví nás bavit“ začala české diváky bavit nová televize TV Barrandov. Připravujeme Respekt Jaké články v redakci připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Nos Petra Hůlová Balíček zabalený v papíru se na nemocniční posteli úplně ztrácel. Ten balíček je naše babička. Dílna plná barev a vzorů Alena Fendrychová Pod ošklivým názvem „volnočasové aktivity“ se skrývá vedení dílny pro ty cizince, kteří si chtějí pro sebe něco ušít, naučit se pracovat se strojem a střihy anebo prostě nějak strávit volný čas.
Ve hvězdách
Na počátku byla reklama: 1984 Jan Němec Slavný režisér natočil reklamu na první osobní počítač s uživatelským prostředím a ovládáním, jaké používáme dodnes, tato reklama se promítala během masově sledovaného sportovního utkání, filmovou řečí odkazovala na známou orwellovskou dystopii a sama se stala mezníkem, který připomínají jak učebnice režie, tak příručky marketingu.
Eseje
Obležené město Václav Cílek Do Jeruzaléma jsme přijeli hned po Vánocích a zůstali první týden konfliktu v Gaze. O jeho politickém pozadí, o poválečné historii izraelského státu bylo napsáno už hodně. Zkusme se na celou situaci podívat z hlediska vzdálenější historie a vnímat ji jako střet nejen politických stran, ale možná hlavně odlišných mentalit či historicky podmíněných koncepcí společnosti. Mé šovinistické ucho Dubravka Ugrešičová Hranice mezi soukromým a veřejným začala být v dnešní době, kdy se každý bez skrupulí žene za seberealizací, neostrá. Kdysi žil jednotlivec s pocitem, že je na veřejnosti pozorován, a tento vnější tlak ho nutil mít osobní pocity pod kontrolou. Dnes hrozí, že se tato povinnost obrátí ve svůj opak.
Trendy
Velká psí večerní Karolína Vránková Že lidé své psi často milují víc než ostatní lidi, je známé a mnohdy pochopitelné. Že za jejich potřeby utratí víc než za své vlastní, i to se může stát. Proč ale začali lidé své psy ve velkém šatit? Hlavou proti ledu Karolína Vránková Vůbec první pokus usměrnit provoz na stále rušnějších českých sjezdovkách nastal až teď. Ještě do konce ledna by měla v platnost vstoupit státní norma ČSN 02 8027, která „stanovuje zásady pro značení, zabezpečení a pohyb v zimním středisku“.
Civilizace
Družba nevermore! Václav Cílek První obětí tzv. války o plyn by mohla být Gruzie. Důkaz je jednoduchý. Rusové v zemi zůstávají, ale už se o tom nemluví. A protože jsme se právě začali bát, že kohout s plynem se může kdykoliv uzavřít, citlivě to nepřipomínáme ruce, která jej drží. Doba plynová Martin Uhlíř Kde leží srdce Evropy? Kdysi se říkalo, že v Praze. Dnes zjišťujeme, že možná spíš v Asii: za Uralem, na západní Sibiři, kde se nacházejí největší ruská ložiska zemního plynu. V minulých dnech se ucpala jedna z důležitých tepen přivádějících ze srdce krev. Šokující je, že stačilo otočit několika kohouty a do velké části Evropy přestal plyn úplně proudit.
Svět
Pokažené plány The Economist Pracovníci čekají na letištích. Někteří odlétají, aby si relativně slušně vydělali, další se vracejí do chudé mateřské země, která exportuje hlavně lidi. Tyto známé obrazy globálního trhu práce na počátku jednadvacátého století začínají blednout, protože v ekonomice přituhuje. Výkřik Tomáš Lindner Čtyřiasedmdesátiletý Merckle do roku 2009 vstoupil s pocitem poraženého, s pocitem muže, který selhal. Rodinné království bylo totiž postavené na dluzích ve více než třiceti bankách a tyto pilíře se v čase krize začaly nezastavitelně hroutit. S nimi se rozplynula také dobrá pověst, hrdost i uznání Adolfa Merckleho, které byly neoddělitelně srostlé s jeho podnikatelským úspěchem. Neznámých dvacet procent Břetislav Tureček Tři týdny od vypuknutí války v Gaze se v Izraeli znovu rozjíždějí soutěže v kopané. Fotbalový svaz ve spolupráci s policií a civilní obranou usoudil, že až na pár výjimek ani není nutné přesunovat dějiště zápasů. Jednu takovou výjimku ale nesou velmi těžce v izraelskými Araby osídleném městě Sachnín. Dopis ze Sofie Atanas Paskalev Ačkoli krize postihuje malou zemi, jako je Bulharsko, může mít dalekosáhlé důsledky. Ekonomika utrpěla. Podle oficiálních údajů zveřejněných 12. ledna přišly bulharské společnosti od počátku krize o více než 45 milionů eur.
Prvních 15 minut
Konspirace pro pány Karolína Vránková Když se ministr zahraničí, dejme tomu Norska, nudí na konferenci, těžko to může dát najevo. Může ale myšlenkami bloudit v dálce a přitom si, dejme tomu, pohrávat s kravatou. A pak ho třeba zaujme cedulka na rubu. A pak se třeba podívá i na internetové stránky české módní značky Sistersconspiracy.
Kultura
Alois Nebel Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Otázky arogantního brouka Jan Gregor „Je to pořad o tom, kterak oškliví, zakomplexovaní muži ztrapňují úspěšné ženy, s kterými místo toho chtěli souložit.“ I takovou reakci si vysloužil cyklus televizních portrétů Burianův den žen. Autoři vášnivými odsudky rozhořčených diváků vyšperkovali poslední střihový díl druhé série, která se vysílá od počátku ledna. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Dvoumetrový bílý soulman, bytost mužská i ženská, andělská i tělnatá, dětská i odpovědná, tentokrát zpívá hodně o opuštěných a starých lidech. Plačící světlo je silná kolekce písniček o naději a o tom, že se člověk nemá nechat odehnat od duchovního života. Mramoroví bouřliváci Jan Gregor Už skutečnost, že sobotní hlavní vysílací čas na ČT 2 patří na půl roku československé filmové nové vlně, je programovou událostí sezony. Šestadvacet filmů z šesté dekády minulého století doprovodí stejný počet dokumentárních portrétů jejich tvůrců. Válka očima, jež zapomněly Tereza Brdečková Zlatý glóbus, cena americké filmové kritiky i další divácké a festivalové ceny z celého světa ukázaly, že Ari Folman proměnil vlastní těžké vzpomínky v mezinárodně srozumitelné poselství. Lesní chodci Pavel Klusák Na konci roku byli Fleet Foxes jedinou kapelou, jíž přiznaly jedno z nejvyšších míst výroční žebříčky časopisů Billboard, Q, Mojo, Uncut či vlivný newyorský blog Stereogum. Čím Fleet Foxes masově omamují? Příběh neradostného dětství Ladislav Nagy V poslední době jsme si zvykli očekávat mnohé od knih z menších literatur, zejména pak z těch jižně či východně od našich hranic. Není to vůbec náhoda, má to svou logiku. Takové knihy mají výhodu, že se nerodí ve spěchu, který (nutně) provází překlady z velkých světových literatur. Jsou plodem pečlivého výběru a jejich překlad je zpravidla svěřován zkušeným profesionálům, a nikoli zapáleným začátečníkům – jak tomu bohužel tak často bývá u překladů z angličtiny. Výjimkou z tohoto pravidla není ani Bílý král, druhá kniha maďarského prozaika Györgye Dragomána (1973). Pohybem proti ďáblovi Markéta Pilátová Olga Tokarczuková (1962), jedna z nejvýznamnějších polských prozaiček, vydala loni svou přelomovou knihu Běguni. Získala za ni prestižní cenu Nike a polská kritika nešetřila chválou. Novinky Respekt Knižní novinky Rozdělené město Jaroslav Fiala Mohly západní státy stavbě berlínské zdi zabránit? Jak se dnešní německá společnost vyrovnává s jejím „dědictvím“? Uznávaný britský historik Frederick Taylor předložil tyto otázky v knize Berlínská zeď. 13. srpna 1961 – 9. listopadu 1989 ucelený pohled, v němž zpochybnil řadu mýtů a ukázal, že ačkoli tato bariéra už fyzicky neexistuje, stále dokáže rozdělovat lidi. Nejnebezpečnější Evropan Černý Jan H. Vitvar Podařil se mu nejvtipnější kousek v životě, ale David Černý (1967) se nesměje. Při čtvrtečním slavnostním odhalení jeho plastiky Entropa v Radě Evropy to dokonce vypadalo, jako by měl pocit, že to s mystifikací vymyšlenou spolu s výtvarníkem Krištofem Kinterou a teoretikem Tomášem Pospiszylem poněkud přehnal.
Rozhovory
Dril mě ubíjí Ondřej Nezbeda Hana Dvorská je v osmačtyřiceti letech nejstarší českou kaskadérkou. Je držitelkou titulu železného muže, ocelové ženy, vyhrála mimořádně tvrdý závod Extrem Cup. Věnuje se cyklistice, parašutismu, paraglidingu i horolezectví.
Téma
Radostné čekání na válku Tomáš Lindner Jak se žije v Bejrútu, městě, které podle mnohých zosobňuje současnou roztrženost Blízkého východu. Městě, kde snad každý čeká novou válku.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte