Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politická aktualita

Konec na dohled

V Gaze se koncem minulého týdne vystupňovala aktivita na obou frontách – na vojenské i diplomatické. Zvláště zvýšení počtu leteckých útoků minulý čtvrtek mnohé diplomaty se zkušeností z dřívějších válek, kdy stupňování násilí předcházelo dohodě o klidu zbraní, přivedlo k naději, že se Izrael chystá operaci „Lité olovo“ brzy ukončit.

2009-168-mobr-09israelkonfliktaktualitn.jpg
2009–168-mobr-09israelkonfliktaktualitn.jpg • Autor: Respekt

2009-168-vobr-09israelkonfliktaktualit.jpg
Autor fotografie: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

V Gaze se koncem minulého týdne vystupňovala aktivita na obou frontách – na vojenské i diplomatické. Zvláště zvýšení počtu leteckých útoků minulý čtvrtek mnohé diplomaty se zkušeností z dřívějších válek, kdy stupňování násilí předcházelo dohodě o klidu zbraní, přivedlo k naději, že se Izrael chystá operaci „Lité olovo“ brzy ukončit. Podle zpráv některých reportérů z Izraele už také armádě docházejí cíle dalších možných útoků. Bilance války v pátek večer vypadala následovně: zemřelo zatím 1105 Palestinců, z toho přes 300 dětí, 5100 Palestinců bylo raněno; na izraelské straně od počátku války zemřelo 13 lidí, z toho tři civilisté, 233 lidí bylo raněno.

Během čtvrteční ofenzivy se Izraelcům podařilo usmrtit třetího nejvyššího muže Hamásu Saída Sijáma, který ve vládě v Gaze zastával post ministra vnitra. Smutečního průvodu při jeho pohřbu se v pátek údajně v Gaze účastnily desítky tisíc lidí. Bojové letouny dále cílily na tunely, kterými Hamás pašuje zbraně, potraviny a spotřební zboží pod uzavřenou hranicí s Egyptem, a tréninkové kempy militantních bojovníků. I proto podle průzkumů devadesát procent Izraelců současné tažení považuje za úspěšné a s výjimkou izraelských Arabů ho takřka jednohlasně podporují.

Bomby během čtvrtečních náletů zasáhly také největší nemocnici v Gaze, odkud museli být evakuováni všichni pacienti, a zdejší hlavní sídlo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1220
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte