Bude mít zavádění digitální technologie promítání i negativní dopady?

PETR M.

Ano, na lokální kina. Investice kina, pokud již má zvukový systém, se pohybuje mezi 1,4–2,4 milionu korun dle velikosti plátna. Pokud kino zvukový systém nemá, musí investovat ještě cca 1–1,5 milionu. Proto již ministerstvo kultury řeší veřejnou podporu digitalizace. V celé Evropě je digitalizace z nějaké části řešena čerpáním peněz ze státní kasy. Je to trend, který nelze zastavit, takže se s tím bude muset kinematografický trh vypořádat. Má na to odhadem pět let let, kdy očekávám, že se přestanou vyrábět ve větší míře klasické filmové kopie.

Menšinové snímky by se naopak mohly více rozšířit, neboť výroba digitální kopie oproti 35mm kopie je levnější, takže zde bude digitalizace přínosem. Staré tituly mohou být a budou digitalizovány skenováním do vysokého rozlišení. Tím pádem dojde k záchraně kopie, která na 35mm pásu nemusí vydržet věčně. A zadruhé ji opět můžeme dostat do kin, neboť třeba staré archivní kopie nebyly právě z důvodu obav o zničení kopie půjčovány kinům k projekcím.

Nebude přechod na digitalizaci při současné technologii na úkor kvality obrazu? Zůstane kino i nadále místem pro nadstandardní vizuální zážitek?

LUKAS

Kvalita digitální projekce ve 2K je ekvivalentem 35mm kopie. Pokud vám promítneme obraz 35mm a vedle 2K, nepoznáte rozdíl, nebo budete mít pocit, že 2K je…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte