2009-120-mobr-38Avarianta02R042009n.jpg
2009–120-mobr-38Avarianta02R042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-120-vobr-38Avarianta02R042009.jpg
Fotografie: Židovsko-arabské soužití? To je Potěmkinova vesnice. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Tři týdny od vypuknutí války v Gaze se v Izraeli znovu rozjíždějí soutěže v kopané. Fotbalový svaz ve spolupráci s policií a civilní obranou usoudil, že až na pár výjimek ani není nutné přesunovat dějiště zápasů. Jednu takovou výjimku ale nesou velmi těžce v izraelskými Araby osídleném městě Sachnín.

Svaz totiž tamnímu prvoligovému klubu Bnei Sachnín nařídil, že musí hrát v soupeřově městě, židovském Ramat Ganu. Sachnínští to považují za jasnou diskriminaci a šéfovi svazu Avimu Luzonovi připomněli, že když se ujímal funkce, přísahal, že kvůli tlaku politiků a policie nikdy zápasy přesunovat nebude.

Jenže Sachnín byl před dvěma týdny také dějištěm desetitisícové arabské – a protiizraelské – demonstrace. Teď obavy z násilností přebily volání po férovosti ve sportu. „Je to historicky největší shromáždění Palestinců v Izraeli,“ zdůrazňoval tehdy 3. ledna, osmý den izraelských útoků v Gaze, starosta města Mázin Ghnajm, odsoudil bombardování hustě osídlené Gazy a volal po nezávislé Palestině s hlavním městem Jeruzalémem.

Palestinci, kteří neodešli

Izraelští Arabové dnes tvoří pětinu obyvatel židovského státu; jsou zbytkem původní arabské populace na území, kde v roce 1948 vznikl Izrael. Už před jeho oficiálním založením židovské milice a teroristé vyháněli Araby z jejich vesnic. Po vyhlášení…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte