2009-119-mobr-37bR042009n.jpg
2009–119-mobr-37bR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-119-vobr-37bR042009.jpg
Fotografie: Tentokrát to nebyla porucha, na jakou jsou Bulhaři zvyklí. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Už více než týden trpí Bulharsko důsledky plynové války mezi Ukrajinou a Ruskem. Měl bych hned na začátku přiznat, že nejhorší chvíle jsou již za námi a že si lidé na novou situaci začínají zvykat. Nejvíce trpí průmysl a podniky – bulharské společnosti přicházejí kvůli zastavené nebo omezené výrobě denně o miliony eur.

Dne 6. ledna se nejdříve zdálo, že ústřední topení nějak špatně funguje, a lidé se začínali ptát, co se děje. Bulhaři jsou ale na špatné služby vlastně zvyklí, takže mnozí si vlažné radiátory vyložili prostě jako poruchu. Problém byl naneštěstí mnohem vážnější. V následujících dnech voda v ústředním topení dále chladla a teplota v mnoha budovách poklesla pod povolené minimum 18 °C. Školy a školky se rozhodly zavřít, dokud ústřední topení nezačne znovu fungovat. Hlavní prioritou úřadů se stalo zajištění chodu nemocnic a dalších zdravotnických zařízení.

Nejvíce trpěla Sofie a další velká města. Právě tady je většina budov závislá na ústředním topení. Když zavládla zima, lidé ve snaze nakoupit ohřívače, radiátor a jakékoli jiné topení téměř vyrabovali hlavní obchodní střediska.

Právě uprostřed krize se počasí rozhodlo, že situaci ještě zkomplikuje. V některých částech Bulharska byly naměřeny teploty až minus 20 °C.

Další problém způsobila zvýšená spotřeba elektrické energie. Česká elektrárenská společnost ČEZ, která v Bulharsku ovládá 40 procent…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte