2009-154-mobr-rakovina.jpg
2009–154-mobr-rakovina.jpg • Autor: Respekt

2009-154-vobr-26BR042009.jpg
Fotografie: Dnes už je všechno jinak. (Primář Vaňásek) – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

V debatě nad tím, kdo bude nový šéf zdravotnictví a jaký tým si s sebou na ministerstvo přivede, to skoro zaniklo. Ale je to důležitá zvěst. V Česku se zmenšil počet špičkových lékařských center, kde se mají léčit nejtěžší formy obávané civilizační nemoci zvané rakovina. Jako všechny škrty ve zdravotnickém rezortu i tenhle vyvolává emoce. Podle odborníků se ale koncentrace drahé a vysoce expertní lékařské péče do několika málo center osvědčila a prospěje především pacientům. Už teď je patrné, že se Česko v léčbě rakoviny posunulo za poslední léta mílovými kroky kupředu. Úspěch přitom nespočívá jenom v přístrojích za desítky milionů korun, ale také v psychologické podpoře pacientů.

Všechno je jinak

Oči lidí usazených na polstrovaných sedačkách jsou přilepené na velkoplošnou plazmovou obrazovku, na které právě běží televizní seriál o neúplatné soudkyni Amy. A ty, které nebaví televize, si prohlížejí informační panely společnosti Greenpeace rozvěšené podél stěn. Že jsme v čekárně onkologické ambulance v Pardubicích, kam většina lidí přišla podstoupit ozařování zhoubných nádorů, tu připomínají jenom nápisy na dveřích, které varují před nebezpečnými dávkami paprsků gama. A také panel s fotografiemi členů lékařského týmu. Jeho šéf Jaroslav Vaňásek nás hrdě provází po jednotlivých místnostech s přístroji kosmického vzhledu a pro laika poněkud záhadných názvů.…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte