2009-127-mobr-56beguniR042009n.jpg
2009–127-mobr-56beguniR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-127-vobr-56beguniR042009.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Olga Tokarczuková (1962), jedna z nejvýznamnějších polských prozaiček, vydala loni svou přelomovou knihu Běguni. Získala za ni prestižní cenu Nike a polská kritika nešetřila chválou. Český překlad zachovává polský, potažmo ruský název vycházející ze jména ruské pravoslavné sekty Běgunů. Běguni považovali svět 19. století, v němž žili, za marné místo, jemuž vládne Antikrist v podobě cara. Je třeba se ho zbavit, nemít žádný majetek, vyznávat volnou lásku a především být neustále v pohybu, na cestě – útěku. Jen tak se lze vyvarovat svodům ďábla, jenž nad námi získá moc, pokud stojíme na místě.

Cesta jako způsob existence

Kniha tvořená drobnými příběhy, snovými povídkami, nejasnými nadějemi, črtami, zamyšleními a pozorováními pohybu je všechno jen ne cestopis. Přesto hlas, jenž knihou provází, patří ženě, která se nemůže zastavit, neustále putuje z místa na místo a vidí stejně jako Běguni smysl pouze v pohybu. A z rachotivého pohybu vlaků, motorů či lodí čerpá svou životní energii. Píše knihy, jež by si sama přála číst. Příběhy – jednohubky do vlaku, na cesty.

Je stejně jako sama Tokarczuková bývalá psycholožka: odešla z polského domova, živí se příležitostně, a jakmile sežene nějaké peníze, opět vyráží na cestu. Není ale v žádném případě fascinovaná exotikou míst, netouží po tom líčit vůně, zážitky a vzrušení dálav. Cesta je její způsob existence, o žádné dobrodružství…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte