2009-145-mobr-73jedendenR042009n.jpg
2009–145-mobr-73jedendenR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-145-vobr-73jedendenR042009.jpg
Autor fotografie: Archiv autorky • Autor: Respekt

Je pondělí ráno, do jedné tašky skládám časopisy Burda, střihy, jehly do stroje a nitě. Ve druhé mám zbytky látek, fantastický dar od jedné fabriky vyrábějící dekorativní tkaniny. Ozvali se na můj prosebný dopis, nějaká paní mi zavolala – přijeďte, máte tu tři velké pytle zbytků. Do vozu jsme pak naskládali ne tři, ale pět obrovských pytlů látek nejúžasnějších barev a vzorů, auto bylo nacpané, že by se tam nevešla už ani myš. Hurá, budeme mít zase se ženskými z čeho šít!

Teď vyrážím směr Bělá pod Bezdězem, kde v detenčním zařízení pro cizince každé pondělí pracuji v šicí dílně. Vyjíždím z Břevnova autem ve čtvrt na devět, v devět mám u vysočanského metra vyzvednout pana Pavla, kněze pravoslavné církve. Jezdí také do Bělé, v táboře je spousta lidí ze zemí bývalého Sovětského svazu, u kněze původem z Ukrajiny nacházejí duchovní podporu. Před pár dny mi zavolal a dohodli jsme se, že se se mnou sveze.

Za Boleslaví sjedeme z dálnice a asi pět kilometrů za Bělou pod Bezdězem zastavujeme v areálu ministerstva vnitra, v zařízení pro zajištění cizinců. V panelácích, původně asi kasárnách, tu jsou až půl roku zadržováni ti, kteří nějak porušili zákon o pobytu cizinců. Lidé z Ukrajiny, Mongolska, Vietnamu, ženy, někdy i s dětmi, občas manželské páry. Většinou ti, kteří u nás pracovali načerno anebo kterým skončila platnost víz. Někdy také přišli o práci, čímž jim automaticky skončil…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte