2009_obalka_R03

Češi v první linii

Koupit vydání
2009_obalka_R02 Vydání 3.–10. 1. 2009 2009_obalka_R04 Vydání 16.–23. 1. 2009
2009-3-1
Editorial
Editorial Erik Tabery Po světě zuří řada konfliktů, řešíme energetickou krizi v rozměrech dlouho nepoznaných, čelíme i potížím v ekonomice. To vše v době, kdy předsedáme Evropské unii, a tudíž je na nás upřena velká pozornost. Editorial Martin M. Šimečka Respekt není jen pouhý časopis. Je to jedinečný projekt, jehož funkcí je poctivé hledání pravdy o podstatě dějů a jehož smyslem je toto hledání ukazovat jako způsob samotného bytí. Respekt je národní institucí, byť neoficiální. Příštích 7 dní Respekt Události příštích 7 dní Respekt-Despekt Respekt Tak povedené představení Národní divadlo už dlouho nezažilo. Na popud vicepremiéra Alexandra Vondry ho připravilo Divadlo bratří Formanů jako slavnostní zahájení českého předsednictví Evropské unii.
Rozhovory
Není se kam schovat Ivana Kottasová, Respekt S italskou pozorovatelkou Amnesty International pro Blízký východ Donatellou Roverovou o válce v Gaze Není čas na rozvážnost Karel Hvížďala Příští úterý Barack Obama složí přísahu a nastoupí slavnostně do úřadu prezidenta USA. Stane se mimořádným prezidentem a globální krizi využije k hluboké změně, nebo bude muset přijmout Churchillovu rétoriku o krvi, potu a slzách? O tom všem s Jacquesem Rupnikem, profesorem politologie Národní nadace politologických studií v Paříži a Harvardovy univerzity.
Česko
Teď je to na nás Ondřej Kundra, Silvie Lauder Takovýto start svého předsednictví si zdejší úředníci nepředstavovali ani v těch nejdivočejších snech. V podstatě v tutéž chvíli, kdy jsme 1. ledna 2009 převzali na půl roku šéfování Evropské unii, přestal do Evropy přitékat plyn z Ruska. Ve stejnou chvíli si Česká republika musí poradit nejen s plynem, ale jako země předsedající EU má na starosti i řešení současné blízkovýchodní bitvy. Důležitější než život Michal Komárek Na Jana Palacha má spousta lidí hned jasný názor. O tom, zda to byl hrdina, mučedník, nebo zoufalá oběť vlastní bezradnosti a co si z jeho činu můžeme vzít, se dlouho debatovalo – pokud vůbec – maximálně po hospodách a v soukromí. Teď, čtyřicet let poté, co se polil benzinem a zapálil na protest proti všeobecné rezignaci, ovládající jeho okolí po srpnu 1968, se to mění. Po kolejích jižním směrem Jan Brabec Více rychlíků a spěšných vlaků, kvalitnější příměstská doprava, nové vagony a rychlejší spojení s Evropou, to vše za cenu jen mírného zdražení. Startovní pozice letošní železniční osobní dopravy v Česku, respektive nového jízdního řádu, který začal platit v polovině prosince, vypadá výborně, ale tento ambiciózní plán má přece jen své zádrhele. Lidovci jdou mezi lid Ondřej Kundra Průzkumy, chytré hlavy analytiků a výsledky voleb z poslední doby hlásí: v Česku je vážně ohrožen zdejší nejstarší politický druh, homo christianicus. Podle čísel se lidovci nemusejí dostat už do příští sněmovny. Konec falešného docenta Adam Šůra V parlamentu se chystá plán, jak omezit rostoucí zálibu českých studentů i jejich učitelů v podvádění a opisování.
Politická aktualita
Americké vyhlídky Jiří Sobota Podle nastupujícího amerického prezidenta není možné prohlubující se krizi nečinně přihlížet. Americká ekonomika již v tuto chvíli ztratila více pracovních míst než kdykoliv od druhé světové války a výroba poklesla na nejnižší úroveň za posledních 28 let. Vášně kolem vládní změny Tomáš Pavlíček Ačkoliv to minulý týden vypadalo téměř na pád vlády, nakonec se aktéři sporu rozešli smírně. Otázka, jestli v rámci změn v kabinetu dostane červenou kartu Jiří Čunek, nebo Miroslav Kalousek, přerostla v bratrovražedný boj uvnitř KDU-ČSL a ještě ve čtvrtek se zdálo, že vládu potopí buď nespokojení Čunkovi stoupenci, nebo v případě Kalouskovy prohry sám premiér Topolánek.
Komentáře
Pochodeň k přemýšlení Petr Třešňák Demonstrační politická sebevražda má vždy dvě tváře. Jednu hrdinskou a budící obdiv, druhou plnou otázek a pochybností o smyslu, etické oprávněnosti, skrytých důvodech, psychickém zdraví. Prokopnutý míč Jan H. Vitvar Košťál z fotbalu neodchází s přiznáním chyb, kterých se dopustil. Ke svému rozhodnutí odmítá říci cokoli konkrétního, pouze sdělil, že je zdejší fotbalové hnutí v křeči, ze které by ho měli vyvést „noví neokoukaní funkcionáři“, a že fotbal s nastávající hospodářskou krizí nečeká lehká budoucnost. Tenkrát v lednu Jiří Sobota V Česku na rozdíl třeba od Bulharska minulý týden v panelácích nevystydlo topení. Letošní spor o ceny plynu mezi Ruskem a Ukrajinou, v jehož důsledku se uprostřed sibiřské zimy zcela zastavily dodávky suroviny nutné především k vytápění a výrobě elektrické energie do východní a střední Evropy, je vážnější než ten první v roce 2006. Češi však byli tentokrát připraveni. Topolánkův risk Erik Tabery Z té srážky bude dlouho brnět hlava. Dva Valaši – Mirek Topolánek a Jiří Čunek se srazili tak zprudka, že se v základech otřásla KDU-ČSL i vláda.
Vaše otázky
Kolik mateřských školek by se vešlo do závodu Pražská lyže? Respekt V prosinci se pořádal na holešovickém výstavišti v hlavním městě lyžařský závod Pražská lyže. Závodníci se proháněli na uměle vyrobeném sněhu ve výšce pouhých 190 metrů nad mořem. Teploty přitom byly kolem nuly. Zajímalo by mě, kolik celá akce stála.
Blogy
Blogy Respekt Tvrdá razie, v jejímž průběhu na počátku prosince 2008 ruské úřady zkonfiskovaly a pod svou kontrolu převzaly rozsáhlou dokumentaci o zločinech stalinismu a sovětského komunistického státu vůbec, vyvolává nejen pohoršení, ale i řadu otevřených otázek.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Královéhradecký vicehejtman a senátor Vladimír Dryml sháněl kompromitující materiály na sociálnědemokratickou kolegyni a nechal se u toho nachytat.
Úspěch
Tohle vám vydrží Jan Brabec Pro dvaačtyřicetiletého Pavla Mlýnka všechno začalo hned na začátku 90. let: jako čerstvě vystudovaný sociolog a pedagog volného času chtěl využít čerstvě nabyté svobody a začal se ohlížet, jak se postavit na vlastní nohy.
Z kraje
Staré, ale krásné Kateřina Čopjaková Účelnost a krása v jednom. Tak vidí vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí 13 700 Čechů i cizinců, jež podepsali petici proti jeho demolici. Úřady to zatím vidí jinak. Budova stojí v cestě vysokorychlostnímu koridoru a její památková ochrana by šla proti veřejnému zájmu, říká ministerstvo kultury
Dopisy
Dopisy Respekt Vaše dopisy
K věci
S plynovou pistolí u hlavy Tomáš Pavlíček Evropu minulý týden vystrašil rusko-ukrajinský spor o ceny plynu, kvůli němuž se zastavily dodávky této suroviny do řady států.
Na pozvání
Iluze o krizích Ján Žilinský O válkách a rozhodnutích panovníků se mluví téměř na každé hodině dějepisu, ale finanční krize se do učebnic dostanou málokdy. Nezkazí to Pepa? Pavel Kosatík Neklidný začátek roku na domácí i mezinárodní politické scéně má také svou dobrou stránku. Vtaženi evropským předsednictvím do situace, z níž se nejde vylhat opozičnictvím, jsme vystaveni zkouškám, ve kterých lze samozřejmě propadnout – ale kde je také možné, v případě úspěchu, posunout se mentálně vpřed způsobem, jenž by jinak asi nebyl možný.
Ekonomika
O ekonomické radě, konsenzu a ortodoxii Jan Macháček Založení Národní ekonomické rady vlády je správné. Vláda, která bude půl roku řídit agendu Unie v době nejhorší ekonomické krize od 30. let, potřebuje někomu naslouchat, aby při jednáních po světě a v Evropě ministři nevykládali nesmysly. Peníze v trapu. Viníci a oběti Luděk Niedermayer Případ Bernarda Madoffa, který pravděpodobně připravil investory o několik desítek miliard dolarů, dokázal na nějaký čas zastínit dokonce i diskusi o hrozbě světové recese. Korunu zapomeňte Martin M. Šimečka Na tom, že euro je dobré pro Slovensko, se shoduje většina politiků i ekonomů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Napadl sníh a za ním přišly mrazy. V osadě Jizerka v Jizerských horách naměřili minus 36 stupňů Celsia. „S obavami – tak vstoupilo Česko do nového roku 2009; jeho občané se totiž bojí blížící se ekonomické krize, která sem podle analytiků dorazí brzy v plné síle,“ napsaly Lidové noviny v titulním článku svého prvního lednového čísla. Připravujeme Respekt Jaké články v redakci připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Pohni křídlem! Jan Balabán Rád pozoruji hejna vran, i když to vlastně nejsou vrány. Naše město každou zimu zaplavují smíšené šiky havranů a kavek, to se pozná podle hlubokého krákaní těch prvních a veselého vysokého pokřikování těch druhých. Jaké příkladné soužití bez pokrevního spojení. Běloruský běh na dlouhou trať Respekt Přijela jsem do Varšavy, abych s ostatními kolegy zvážila, co se bude dít v Bělorusku. Pro většinu obyvatelstva naší planety je tato země na posledním místě v žebříčku osobních zájmů.
Ve hvězdách
Sametová předehra: 1989 Petr Placák 16. leden – den, kdy se na protest proti normalizaci společnosti po srpnovém obsazení sovětskými vojsky pod Národním muzeem zapálil student Filozofické fakulty UK Jan Palach.
Eseje
Největší naděje pro Čínu Ian Buruma Naše selhání Timothy Garton Ash Slabá, rozdělená, nekoherentní, pokrytecká a rozčilující – tato slova slyšíte dnes o Evropské unii v kuloárech Pekingu či Washingtonu. Události prvního týdne roku 2009 jako kdyby dávaly našim kritikům za pravdu.
Trendy
Nová vlna ve vlně Kateřina Kadlecová V roce 2009 se možná budeme s vlnou alpak a z dalších exotů setkávat častěji – OSN jej totiž vyhlásila „Rokem přírodních vláken“. Auto s kabelem Jan Horčík Směrů, kudy se může vývoj automobilů vydat, je hned několik. Řada automobilek vyvíjí vozy na vodíkový pohon. Jejich rozvoj však naráží hlavně na to, jak složité je doplňování paliva, jeho výroba a s tím spojené budování infrastruktury. Takže elektřina, zejména v kombinaci s konvenčním spalovacím motorem (hybridní pohon), se v této chvíli skutečně zdá být tou nejrealističtější alternativou
Civilizace
Jak řídit Akademii Pavel Jungwirth Nastupující, nedávno zvolený předseda Akademie věd Jiří Drahoš je spíše než vědeckým papežem prvním badatelem mezi sobě rovnými. Moorovo prokletí Václav Cílek Gordon Moore, spoluzakladatel významné informační firmy Intel, poprvé formuloval pravidlo, podle něhož se kapacita počítače v dlouhodobém průměru zdvojnásobí každých osmnáct měsíců, což při mírně klesajících cenách znamená, že i za lepší počítač platím neustále méně. Podobná závislost platí pro většinu spotřební elektroniky, takže naše každodenní zkušenost je technooptimistická. Pokud ji ale vztáhneme na veškeré technologie, ocitneme se ve zkresleném světě nerealistických očekávání. O zbytečné kráse Ondřej Nezbeda Příroda se neřídí estetickými hledisky, která si subjektivně vytvořil Homo sapiens, a biolog, který o nějakém organismu prohlásí, že má estetické cítění, se dopouští nepřesné metafory, nebo dokonce nepřípustné hereze.
Kultura
Načerno v Pešti Jan Gregor Maďarský film Revizoři (2003) je přesně ten typ snímku, u kterého vás popadnou chmury nad současností české kinematografie. Jednoho může lehce napadnout, že když něco takového vznikne u našich visegradských skorosousedů, mohl by se i v tuzemském prostředí objevit režisér, který by natočil film nabitý podobnou energií a vtipem. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Alois Nebel Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komis Alois Nebel Sbírám, tedy jsem Jan H. Vitvar Na nekonečném hromadění věcí je cosi patologického. Největším snem všech sběratelů je totiž mít kolekci uzavřenou, definitivní, aby v ní nechyběl ani jeden kousek. V tu chvíli ale zároveň vášeň opadá a musí se přesunout jinam, protože už není v daném sektoru co sbírat. Je to začarovaný kruh, ale věcí, které lze soustřeďovat na jednom místě, je naštěstí nekonečně. Tahle země je pro hloupý Jan Gregor Podejte mi hlášení, až to začne dávat smysl. Věta, kterou kádr CIA v podání J. K. Simmonse rezignovaně reaguje na bezradnou zprávu svého podřízeného o podivném případu, v němž figuruje mrtvý ve skříni propuštěného agenta, by mohla být leitmotivem posledního snímku bratrů Coenů Po přečtení spalte. Filozof začíná řvát Pavel Klusák Známe tu auru autorských čtení: ztichlá místnost, publikum u stolků zírá do neurčita a naslouchá více či méně umnému projevu autora, který předčítá z rozevřené knihy. Ale jsou i neklidné texty, které si říkají o neklidné oživení. Kdo zastihl filozofa, prozaika a aforistu Róberta Gála (1968) prezentovat svou knihu s mezinárodním trashjazzovým Agnomia Quartetem, ví své. Zneužitelný bojovník-myslitel Tereza Brdečková Kniha Intervence je výběrem článků Noama Chomského z let 2002 až 2006. Vesměs odsuzují americkou intervenci v Iráku, zásahy do palestinsko-izraelského konfliktu a pokryteckou vládní rétoriku. Proti černé a bílé Hana Ulmanová Zatímco před rokem 1989 se u nás objevilo jen několik jeho titulů (v kongeniálních překladech Jaroslava Kořána), počátkem 90. let se tu s Kurtem Vonnegutem, jr., (1922–2007) roztrhl pytel. Kvalita českých verzí ale značně poklesla. A třebaže Matka noc vydaná tehdy poprvé nakladatelstvím Volvox Globator nebyla úplně špatná, je určitě dobře, že se Argo nyní rozhodlo pro nový pokus z pera renomovaného překladatele. Novinky Respekt Knižní novinky Celkový pocit: Znejistění Pavel Šidák „Nevěřící, pochybující, zoufající skeptik.“ Takový je hrdina románu Skleník, Felix Keetenheuve. Sbohem, kotouči Jan Gregor Rychlost vývoje nedokáže nikdo odhadnout, ale celuloidovému filmovému pásu zbývá posledních pár let života. V USA bude digitálními projektory do dvou let vybaveno 75 procent kin, v Británii dávají studie filmovým kotoučům ještě pět roků. U nás bude proces pozvolnější.
Prvních 15 minut
Amerika mě nakopla Magdaléna Platzová Reportáž z vánočního Jeruzaléma nebo návod, jak sbalit holku. Pod obojím je podepsán Jan Malinda (1982), reportér deníku MF Dnes a zároveň autor tří prozaických knih.
Téma
Naše děti v Africe Tomáš Sachr Je to až daleko v Africe, ale tisíce českých rodin sledují čerstvé zprávy odtud se znepokojením. V Guineji to zase vře. Po rok starých událostech, kdy armáda přímo v ulicích hlavního města postřílela na dvě stě demonstrantů, nikdo nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine. Právě zemřel autoritářský prezident, moc uchvátila naplno armáda a v ulicích chřestí zbraně proti zuboženým civilistům.
Svět
Hustá mlha nad Německem Bára Procházková Zatímco se v září a říjnu evropské země předháněly v oznámeních o finančních injekcích pro banky a průmysl, německá kancléřka Angela Merkelová mlčela. Za své váhání si zasloužila kritiku ze všech stran. Teprve na konci října pak vláda pod tlakem podniků a médií odsouhlasila první balíček na podporu ekonomického rozvoje a uvolnila 25 miliard eur. Kde to skončí? The Economist Podle tradiční dělby diplomatické práce na Blízkém východě má Amerika zpracovat pro dlouhodobé mírové uspořádání Izrael, zatímco EU zase pro mír získá palestinskou stranu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte