2009-79-mobr-60TVR032009n.jpg
2009–79-mobr-60TVR032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-79-vobr-60TVR032009.jpg
Autor fotografie: Česká televize • Autor: Respekt

Maďarský film Revizoři (2003) je přesně ten typ snímku, u kterého vás popadnou chmury nad současností české kinematografie. Jednoho může lehce napadnout, že když něco takového vznikne u našich visegradských skorosousedů, mohl by se i v tuzemském prostředí objevit režisér, který by natočil film nabitý podobnou energií a vtipem.

Debutový celovečerní počin třicetiletého Nimroda Antala není sice přímo dílem, které by měnilo kánon světového filmu, ale za takhle dynamickou, adrenalinovou jízdu s nadupanou hudbou, podkreslující příběh s filozofujícím poselstvím, by se nestyděl ani Tom Tykwer nebo Danny Boyle. Na rozdíl od nich ale Antal do vyprávění vměstnal nemalou dávku typicky východoevropského humoru, který může pro západní publikum působit dostatečně exoticky. Možná i proto se uchytil docela úspěšně i v distribuci ve Spojených státech, což pro režiséra – kalifornského rodáka, který se rok po Revizorech opět odstěhoval do USA – znamenalo vstupenku do Hollywoodu. Jeho druhý film, tradiční žánrový horror Motel smrti (2007) s Kate beckingsaleovouLukem Wilsonem, je ale bohužel přinejlepším průměrný a originálnímu příběhu z budapeštského metra nesahá ani po paty.

Antal totiž celé své vyprávění umístil do klaustrofobického prostředí maďarské podzemky. V hlavní dějové linii, točící se kolem jednotvárného života…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte