Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Filozof začíná řvát

Známe tu auru autorských čtení: ztichlá místnost, publikum u stolků zírá do neurčita a naslouchá více či méně umnému projevu autora, který předčítá z rozevřené knihy. Ale jsou i neklidné texty, které si říkají o neklidné oživení. Kdo zastihl filozofa, prozaika a aforistu Róberta Gála (1968) prezentovat svou knihu s mezinárodním trashjazzovým Agnomia Quartetem, ví své.

2009-69-mobr-58AR032009n.jpg
2009–69-mobr-58AR032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-69-vobr-58AR032009.jpg
Fotografie: Mám potřebu škriekať. (Gál) – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Známe tu auru autorských čtení: ztichlá místnost, publikum u stolků zírá do neurčita a naslouchá více či méně umnému projevu autora, který předčítá z rozevřené knihy. Ale jsou i neklidné texty, které si říkají o neklidné oživení. Kdo zastihl filozofa, prozaika a aforistu Róberta Gála (1968) prezentovat svou knihu s mezinárodním trashjazzovým Agnomia Quartetem, ví své. Napůl koncert, napůl akce rozehrává text od doprovodné abstraktní improvizace až po furor, v němž se spojuje freejazzový jekot, hardcorový nátlak a expresivní, jakoby vymítající vokál filozofa Gála.

Jsou ve mně dva lidé

Róbert Gál, původem z Bratislavy, zakotvil před lety v Praze. Kromě vlastního psaní také spoluvedl nakladatelství G plus G. Agnómia (2008) je jeho devátou knihou, on sám tvrdí, že třetí podstatnou. Tou první jsou pro něj Signs and Symptoms (2003), anglická verze textů Epigraffiti a Znaky a príznaky, jejíž vydání se v USA dočkalo několika uznalých a podrobných reflexí. Gálovo psaní dlouho kroužilo kolem aforismů. K stručným paradoxům jako by ho provokoval běžný svět: „Účel světí důsledky.“ „Krev teče k pramenům.“ „V mapě nejsou úkryty.“

„Druhá podstatná“ kniha Krídlovanie (2007) se od formy krátkých maxim už odpoutávala. Úkol napsat další knihu jinak než v aforismech (gnómech) si Gál vetkl přímo do názvu: Agnómia. Teprve zpětně…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte