2009-80-mobr-civilizace.jpg
2009–80-mobr-civilizace.jpg • Autor: Respekt

2009-80-vobr-66malaR032009.jpg
Fotografie: Pokud jde o počítače, nemýlil se. (Gordon Moore) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kanadský energetik českého původu Václav Smil hovoří o „Moorově prokletí“ jako o situaci, kdy věříme, že technologický pokrok je tak rychlý, že nás ochrání před budoucími problémy. Gordon Moore, spoluzakladatel významné informační firmy Intel, poprvé formuloval pravidlo, podle něhož se kapacita počítače v dlouhodobém průměru zdvojnásobí každých osmnáct měsíců, což při mírně klesajících cenách znamená, že i za lepší počítač platím neustále méně. Podobná závislost platí pro většinu spotřební elektroniky, takže naše každodenní zkušenost je technooptimistická. Pokud ji ale vztáhneme na veškeré technologie, ocitneme se ve zkresleném světě nerealistických očekávání.

Nejdůležitější technologie se totiž v mnoha případech mění jen pomalu: elektřinu stále dopravujeme pomocí drátů. Nikdo nevymyslel nic lepšího, než jsou železniční koleje. A jaký běžný energetický stroj funguje déle než sto let? Parní turbína, kterou v roce 1884 vynalezl Charles Parsons. Od té doby se trochu zvětšila, nové slitiny ji odlehčily a umožnily hladší chod, ale tento fundamentální vynález se za 125 let nezměnil a počítá se s ním nejméně pro další století. Výkon turbíny možná poroste velmi pomalu, zato její cena bude pravděpodobně rok od roku vyšší.

Většina energetických technologií se na rozdíl od spotřební elektroniky zlepšuje jen zvolna. Zlepšení přitom…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte