2009-95-mobr-15zilinskyR032009n.jpg
2009–95-mobr-15zilinskyR032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-95-vobr-15zilinskyR032009.jpg
Fotografie: Ján Žilinský – Autor: Archiv autora • Autor: Respekt

Ján Žilinský

(1985) studuje ekonomii na Harvardově univerzitě. V létě 2006 pracoval v kanceláři guvernéra Schwarzeneggera a v létě 2007 na London School of Economics a v bratislavském institutu INEKO. Je členem redakční rady studentského deníku The Harvard Crimson a autorem statí o politice a ekonomice.

O válkách a rozhodnutích panovníků se mluví téměř na každé hodině dějepisu, ale finanční krize se do učebnic dostanou málokdy. Pak to vypadá, jako kdyby existovaly jen od minulého století – od krachu na newyorské burze, o které vědí všichni. Jenže cenová nestabilita a finanční krize existují už po mnoho staletí a jejich dějiny jsou velmi zajímavé.

Už počátkem patnáctého století se vytvořila cenová bublina, ne však na trhu s nemovitostmi, ale s květinami. V Holandsku se staly mimořádně populární tulipány pozměněné takzvaným mozaikovým virem. Spousta lidí investovala do těchto tulipánů velké peníze, o které přišli v roce 1637, když zájem o tulipány a tím i jejich cena náhle prudce upadly.

Když ceny určuje trh a nabídka nějakého zboží se krátkodobě nemění, roste po něm poptávka, čímž se zákonitě zvedá jeho cena. Jenže je málo věcí na světě, kterých nelze vyrábět stále víc, takže pokud roste poptávka, roste i výroba a někdy se tento vztah nafoukne do bubliny. Je zasazeno příliš mnoho květů, ušito příliš mnoho džínsů, postaveno příliš mnoho…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte