Z té srážky bude dlouho brnět hlava. Dva Valaši – Mirek TopolánekJiří Čunek se srazili tak zprudka, že se v základech otřásla KDU-ČSL i vláda. Premiérovo rozhodnutí vyhodit šéfa lidovců z kabinetu má řadu nejasných souvislostí a možných dopadů. Stěžejní otázku si položme hned v úvodu: Proč jde Topolánek do tak nebezpečného sporu s šéfem koaliční strany právě nyní?

Vítej ze zimního spánku

Provádět změny v ministerském týmu během řádného termínu vlády je dobrý a důležitý zvyk demokratických systémů. Přináší to totiž s sebou novou energii, nápady a v neposlední řadě poznání pro členy kabinetu, že nemají nic jisté. Uvelebit se v ministerském křesle je totiž velmi snadné a přijít na chuť vlivu ještě snazší.

Zároveň však platí, že zavádět změny v koaliční vládě je velmi těžký úkol. Tady už do rozhodování nezasahuje jen schopnost či neschopnost jednotlivých ministrů, ale ovlivňují jej také stranické zájmy. Co je pak téměř nemožné, je odvolat šéfa koaliční strany. Útok na něj strany okamžitě vnímají jako atak na samotnou podstatu partaje.

Když se tedy veřejnost dozvěděla, že se Mirek Topolánek rozhodl nepočítat ve své koaliční vládě s Jiřím Čunkem, jen to zašumělo. Ne že by si to předseda KDU-ČSL nezasloužil. Tento list to konstatoval tolikrát, že to ani nebylo milé. Jen je na místě se ptát: To se premiér probudil uprostřed mrazů ze zimního spánku?

Jiří Čunek si odvolání z vlády…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte