2009-87-mobr-73R032009n.jpg
2009–87-mobr-73R032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-87-vobr-73R032009.jpg
Autor fotografie: Archiv autorky • Autor: Respekt

Koukám z dvacátého druhého patra vysokého věžáku na město a připomíná mi panelákové sídliště. Přijela jsem do Varšavy, abych s ostatními kolegy zvážila, co se bude dít v Bělorusku. Pro většinu obyvatelstva naší planety je tato země na posledním místě v žebříčku osobních zájmů. Ale nás je plný konferenční sál – zdravíme se, z tváří lze vyčíst mimořádný pesimismus. Všichni z nás nějakým způsobem podporují „podzemní“ demokratické síly v Bělorusku. A zářijové parlamentní volby ukázaly, že demokratická opozice je opět nezvládla – na vině je její roztříštěnost, nekoordinovanost a neschopnost dát lidem ve své zemi jasnou vizi ke změnám. Na vině jsme možná také my – zahraniční donoři. A proto jsme se sešli. Máme se domluvit, co dál.

Jako první nastupují k mikrofonu běloruští hosté a popisují průběh voleb. Znám to i pozpátku, u zpravodajství jsem seděla od rána do večera a bělorusky čtu bez problémů. Většina kolegů si esemeskuje, a jak později zjišťuji, někteří z nich už si stihli domluvit rande.

Donoři zásadně ožívají, teprve když Bělorusové odcházejí. Slova se ujímá Jakob: „Nechejme parlamentní volby za námi a soustřeďme se na prezidentské v roce 2011. Opozice si musí zvolit jediného kandidáta a my budeme pracovat na jeho kampani!“ Skoro to podle těch řečí vypadá, jako bychom to byli my, kdo hýbe běloruskými dějinami. To ale není pravda.

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte