2009-62-mobr-4041R032009n.jpg
2009–62-mobr-4041R032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-62-vobr-4041R032009.jpg
Fotografie: Pro zobrazení dalších fotografií klikněte na odkaz „Více“. – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Je to až daleko v Africe, ale tisíce českých rodin sledují čerstvé zprávy odtud se znepokojením. V Guineji to zase vře. Po rok starých událostech, kdy armáda přímo v ulicích hlavního města postřílela na dvě stě demonstrantů, nikdo nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine. Právě zemřel autoritářský prezident, moc uchvátila naplno armáda a v ulicích chřestí zbraně proti zuboženým civilistům. Mezi nimi jsou i tři tisícovky dětí, jejichž rodiče nosí české občanky. Guinea je totiž základnou projektu adopcí na dálku, který v Česku strhl nebývalou vlnu zájmu.

O tom, jak přesně „česká stopa“ v Africe vypadá, se toho překvapivě moc neví. Patronát nad šesti tisíci adoptivními dětmi v Guineji, Keni a Beninu má česká pobočka Humanistického hnutí, které na sebe v Česku upoutalo celostátní pozornost hladovkou svého šéfa proti americkému radaru v Brdech. Politické angažmá humanistů se stalo tak rozsáhlé, až se objevily obavy, nakolik tato aktivita nevysává, třeba i finančně, nikým nehlídanou „humanistickou“ dobročinnost v Africe. Zjistit pravdu není snadné. Teprve na místě, v sousedství někdejších vojenských států jako Sierra Leone nebo Libérie, se skládá obrázek dohromady.

Aboubacar

Rozsekat vejpůl, srovnat na hromádku a jede se znovu. Z kalné vody bahnité zátoky vytahují hubené ruce oloupaný kmen, zatínají sekyrku a štípou, dokud nepovolí. Třináctiletý…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte