2009-100-mobr-koleje.jpg
2009–100-mobr-koleje.jpg • Autor: Respekt

2009-100-vobr-24AvariantaR032009.jpg
Fotografie: Je to nezájem o potřeby cestujících nebo systémová chyba? – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Více rychlíků a spěšných vlaků, kvalitnější příměstská doprava, nové vagony a rychlejší spojení s Evropou, to vše za cenu jen mírného zdražení. Startovní pozice letošní železniční osobní dopravy v Česku, respektive nového jízdního řádu, který začal platit v polovině prosince, vypadá výborně, ale tento ambiciózní plán má přece jen své zádrhele. Ne všude totiž vychází vstříc svým zákazníkům. A někde důraz na hlavní (a rychlé) tratě způsobil dokonce mírnou paniku. Lidé na venkově, kteří cestují denně do školy nebo do práce s několika přestupy i osmdesát kilometrů, se s přelomem roku ocitli doslova odříznuti od světa: vlaky na sebe nenavazují, o víkendech leckde přestaly jezdit úplně, lidé na další vhodný spoj čekají celé hodiny.

Všechno špatně

Špinavý peron, zakouřená restaurace s rudou reklamou na pivo Pardál, stánek s novinami, čekárna se špinavými okny mimo provoz, zachumlaní cestující třesoucí se zimou na několika lavicích u pokladen, pronikavý skřípot brzd a monotónní hlas ohlašující příjezd vlaku číslo 8313. Jsme na jednom z nejvýznamnějších regionálních dopravních uzlů Jihočeského kraje ve Veselí nad Lužnicí, kde se křižují vlaky ze čtyř směrů – Prahy, Českých Budějovic, Českých Velenic a Jindřichova Hradce. Denně jich tady projede kolem sto třiceti a slouží desítkám obcí v okolí. A nejsme tady náhodou: právě Jihočeský kraj zaznamenal se změnou jízdního řádu asi…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte