Reklama
 
2009_obalka_R02

2009: Návod na přežití

Koupit vydání
2009_obalka_R03 Vydání 10.–17. 1. 2009
2009-1-1
Editorial
Anketa: Měl Izrael ke svému zásahu v Gaze nějakou alternativu? Ondřej Nezbeda Izrael měl pouze možnost vybrat si způsob a okamžik, jak a kdy se rozhodne zaútočit. Hamás vědomě vsadil na vystupňování konfliktu a izraelskou odpověď si vynutil, aby nakonec získal ústupky, bez ohledu na svůj vojenský úspěch. Respekt-Despekt Respekt Uznalé poplácání po zádech si zaslouží několik Středočechů, kteří trvali na zaplacení regulačních poplatků a skutečně tuzemskému zdravotnickému systému přispěli. Příštích 7 dní Respekt Prezident Klaus pozval na pondělí 5. ledna do Lán předsedu vlády Mirka Topolánka k tradičnímu novoročnímu setkání s obědem. Editorial Martin M. Šimečka Bylo by elegantnější, kdyby Česko v okamžiku, kdy začalo předsedat Evropské unii, vstoupilo také do eurozóny podobně jako Slovensko, o ratifikaci Lisabonské smlouvy ani nemluvě.
Svět
Neodstranitelný balvan Břetislav Tureček Izrael bombardování zahájil předminulou sobotu s jasným, srozumitelným a oprávněným zdůvodněním – rozbitím teroristických struktur chce zastavit raketové ostřelování izraelského jihu. Monsieur Europe Jaroslav Formánek Po dobu francouzského předsednictví Rady Evropské unie z Eiffelovy věže zářil kolosální kruh dvanácti žlutých hvězdiček zavěšených na modrém pozadí. Eiffelovka ozářená symbolem Unie letos vytlačila z televizní obrazovky i záběr Elysejského paláce, kterým se tradičně otevírá novoroční projev hlavy státu. S kůží na trh Tomáš Lindner V den, kdy Hamás pálil další rakety za izraelskou hranici a kdy izraelští stratégové připravovali poslední detaily plánu zničit infrastrukturu Hamásu v Gaze, zemřel americký politolog Samuel Huntington.
Minulý týden
Minulý rok Ivan Lamper Média přinesla zprávu, že obřím urychlovačem částic ve Švýcarsku poprvé proletěl svazek protonů, čímž začal evropský projekt „Velký třesk“. Na Pražském hradě vystavili korunovační klenoty. Šest tuzemských klinik začalo s testováním nadějného, zdejšími vědci vybádaného léku proti rakovině. Spojené státy zrušily víza pro Čechy. Připravujeme Respekt Válka v Gaze, zastavení ruského plynu Ukrajině... Hned první dny českého předsednictví začaly zostra. Jak vypadají Češi v akci?
Jeden den v životě
Bublina Markéta Pilátová Když jedu ráno vlakem do práce, v polospánku, přes hlavy a rozespalé oči cestujících vidím tu tvář. Nasprejovanou na zdi červeně. Má kšiltovku, divoký vous a u pusy bublinu. Metodické pondělí Respekt Do práce dorážím kolem osmé a v kanceláři nacházím svého kolegu, který se mnou pracuje a je také, jako já, metodik jazykového vzdělávání. S tím rozdílem, že já jsem jeho šéf!
Ve hvězdách
Něžná královna volantu (1994) Ondřej Nezbeda V celé Evropě způsobila pozdvižení už během závodu do vrchu v Klaussenpassu ve Švýcarsku v roce 1926. Přestože si před závodem zapomněla v hotelu brýle, takže ve více než stokilometrové rychlosti a sněhové vánici ve výšce dvou tisíc metrů nad mořem musela řídit jen jednou rukou (tou druhou si kryla oči), skončila na druhém místě jen pár vteřin za vítězem.
Eseje
Miluji vás, rodiny! Někdy Pascal Bruckner Kdysi na nás rodina ležela jako těžké břemeno. Dnes připomíná spíš děravý stan, do něhož prší a fouká. Takový je alespoň obecně rozšířený názor na debakl, způsobený individualistickou revolucí a rozvody. Těžká volba Timothy Garton Ash Ekonomické problémy všude vydráždí politickou scénu, ale řeči o konci kapitalismu jsou značně přehnané. Nemyslím si, že rok 2009 bude pro kapitalismus totéž co rok 1989 pro komunismus.
Trendy
Pro nemocné opilce Karolína Vránková O kocovině se píše, jako by to byla vážná nemoc, a ne důsledek racionálního rozhodnutí přiotrávit se alkoholem a jeho metabolity. A jako nemoc se také léčí: pilulkami a jinou medicínou. Až přečtu tenhle článek... Karolína Vránková Aforismů, které vystihují podstatu odkládání, shromáždil psycholog Piers Steel z univerzity v Calgary a přední světová kapacita na prokrastinaci celou řadu a jejich pročítáním na serveru Procrastinus.com lze vyplýtvat spoustu času.
Civilizace
Přemnožená prasata Erika Hníková Najít téma pro dokumentární film je velmi těžké, když víte, že se svým tématem a jeho hrdiny budete trávit několik měsíců svého života. A film navíc bude zachycen navždy. Se sloupkem je to lehčí, doba jeho trvanlivosti je jeden týden, pak pravděpodobně skončí někde ve sběru. I když i s ním se můžete někdy dost natrápit. Léky z nanosvěta Petr Heneberg Nano – dnes všudypřítomná předpona navozující dojem čehosi moderního. Ve skutečnosti se nanomateriály vyskytují všude kolem nás; například saze jsou nanočástice uhlíku vznikající zejména nedokonalým spalováním organických látek. Jak vyléčit svět Jiří Sobota Stojíme na konci jedné éry a na počátku nové, energeticko-klimatické. Ta je podle Thomase Friedmana opravdu zcela novou epochou lidstva – tak novou, že v jeho knize ukončila běžné počítání let od narození Krista. Na stránkách knihy Horký, plochý a přelidněný se ocitáme v prvních letech energeticko-klimatického letopočtu.
Politická aktualita
Bez plynu Jiří Sobota Letošní spor o dodávky ruského plynu na Ukrajinu je ukázkou, jak se v posledních měsících proměnila ekonomická a mocenská situace v neprospěch Ruska, předsedy vlády Vladimira Putina a ruské obří firmy Gazprom. Dobrodružství začíná Silvie Lauder Právě když si rok 2009 ukrajoval první minutu, oznámilo evropsky nasvícené kyvadlo na pražské Letné, odkud kdysi na Čechy shlížel žulový Stalin, start českého předsednictví Evropské unii.
Blogy
Martin Půta, předseda Sdružení obcí Libereckého kraje Respekt On-line rozhovor s Martinem Půtou, předsedou Sdružení obcí Libereckého kraje
Prvních 15 minut
Takový malý posun Jan H. Vitvar Válejí se všude kolem, ale Patricie Fexová (1975) z nich dokázala udělat umění. Dnes říká, že si od kompaktních disků už dá pauzu. „O svých plánech do budoucna nerada mluvím. Ale každopádně další kruhové věci v plánu nemám, nechci se soustředit jen na jedno téma,“ vysvětluje výtvarnice, jejíž obrazy a videa jsou do 15. 1. k vidění v pražské Galerii kritiků.
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Stát loni hospodařil lépe, než se čekalo. Schodek státního rozpočtu se na konci roku zastavil na necelých 20 miliardách, původně počítal ministr financí Miroslav Kalousek s deficitem o 50 miliard vyšším.
Kultura
Alois Nebel: Lety na lyžích Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Nesnesitelná lehkost nudy Jan Gregor V dlouhé historii festivalu v Cannes není tolik případů, že by publikum soutěžní film přímo vybučelo. V roce 1960 se to stalo Michelangelu Antonionimu se snímkem Dobrodružství. Výstavy Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky K pramenům krásy a důstojnosti? Karolína Ryvolová Co má společného televizní hlasatel, houslový virtuos a rychlonohá tanečnice? Otázka hodná peprné anekdoty s překvapivým vyústěním. V případě divadelní hry Cikánská suita uváděné v pražském Strašnickém divadle v režii Ivany Hessové však odpověď nepřekvapí. Kruté divadlo Magdaléna Platzová Čapkova moralita Věc Makropulos patří mezi hry, které je už téměř nemožné představit si zahrané „navážno“. I když se o to činohry vždy znovu pokoušejí. Neplatí to ale o nové inscenaci stejnojmenné Janáčkovy opery, kterou na zimní sezonu v koprodukci s English National Opera v Londýně připravilo Národní divadlo v Praze. Běda ženám ovládaným muži Jan Gregor Z každého filmového políčka dramatu Výměna sálají oscarové ambice. Zdánlivě k tomu má všechny předpoklady: Příběh matky strachující se o život svého zmizelého syna je ve hře o emoce diváků sázkou na jistotu. Vnímavý poutník ze Žerotína Martin Nodl Tomáši Knozovi, autorovi knihy Karel starší ze Žerotína, se povedlo najít k tradičním výkladům alternativu a vydat se neprošlapanou cestou. Návštěva v zasněženém Louvru Ondřej Nezbeda Možná se někomu de Crécyho výtvarný um připomene animací filmů francouzského režiséra Sylvaina Chometa Stará paní a holubi nebo z titulků dalšího Chometova filmu Trio z Belleville. Čeští čtenáři komiksu dosud měli možnost poznat jen jeho kreslený svět Pana Ovocňáka. Novinky Respekt Zajímavé knihy Sítě a šipky Marta Ljubková V posledních měsících se v české prozaické produkci objevila dvě nová jména. Jde o debutanty téměř stejně staré – a o díla překvapivě vyzrálá. Staršímu Tomáši Zmeškalovi (1966), anglistovi, překladateli, nyní středoškolskému učiteli, vydal Torst Milostný dopis klínovým písmem. O rok mladší Pavel Göbl, filmový scenárista a režisér, publikoval v Dauphinu Tichého společníka. Evropě to osolíme Jaroslav Formánek Kulturní politika EU. Toto slovní spojení najdeme v prohlášeních a projevech českých politiků, kteří právě převzali štafetu předsednictví Rady Evropské unie, asi tak často jako zurčící fontánu uprostřed saharských dun. V zemi, kde loňské finance určené pro kulturu dosáhly „závratných“ 0,76 % z celkového státního rozpočtu, to rozhodně nepřekvapí.
Dopisy
Dopisy Respekt Bohumil Doležal analyzuje „hrdinství“ Vladimíra Justa, který na Zdeňka Mahlera účelově vytáhl jeho tendenční text z roku 1954.
K věci
K dohodě jednou stejně dojde Silvie Lauder Dřímající konflikt na Blízkém východě, který se v závěru roku znovu rozhořel v Gaze, postavil zdejší diplomaty do dosud nevídané pozice. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg totiž odjíždí do oblasti nejen jako vyslanec své země, ale i jako vyslanec EU. O plánech a reálných možnostech jsme mluvili s vedoucím politického oddělení české ambasády v Tel Avivu Antonínem Hradilkem.
Komentáře
Euro na východě Luboš Palata Než za dva týdny odejde slovenská koruna definitivně z oběhu a ze světa, stihne se možná dotáhnout zpátky na jedna ku jedné k české. Nejlepší kniha o knihách Markéta Pilátová Zásadním titulem pro rok 2008 budiž čtvrtý díl Lexikonu české literatury. Zkouškové období The Economist Evropská unie slaví desáté výročí od zavedení společné měny a má právo si výskat. Právní stát jsem já Jaroslav Spurný V záplavě novoročních předsevzetí a vizí se v médiích i letos opakovaně objevuje jedna klíčová otázka. Co by se mělo zlepšit, aby byl váš život kvalitnější?
Na pozvání
Obamova vláda géniů Igor Lukeš Platon učil, že politika je nejvyšší formou umění – řídit stát by proto měli jen ti nejvzdělanější mezi námi. Komu chceme, pomůžeme… Jan Komárek Co s plagiátorem ve funkci soudce?
Česko
Návod na přežití Ondřej Kundra, Tomáš Sachr, Erik Tabery, Jaroslav Spurný Za posledních dvacet let česká veřejnost spustila či přestála změn nepočítaně. Některé byly příjemné a šlo si na ně zvyknout snadno, jako třeba na běžně dostupné pomeranče či toaletní papír nebo na fakt, že se nezavírá za opisování „zakázaných“ básní a že hranice už nejsou obehnané ostnatým drátem. Svoboda přitom samozřejmě proměnila náš vzhled a každodenní život. Ach, ty jsi úžasný Bára Procházková, Michal Komárek Krátce před koncem dnes už loňského roku se při obvyklém bilancování vážily i dopady převratné události – vstupu do schengenského prostoru. A české vysvědčení pro život bez viditelných státních hranic dopadlo výborně. Kdo že je tu dementní sektář? Kateřina Čopjaková Zakladatel serveru Nyx alias student pražské filozofické fakulty Marek Janda si „své“ uživatele vychoval. Navíc si nyx ve svém vývoji přibírá i další nečekané funkce – první pokusy uživatelů o internetovou žurnalistiku na vlastní pěst. Dlouhá cesta za pravdou Bára Procházková V každé učebnici je napsáno, že Rukopisy královédvorský a zelenohorský jsou padělky. Většina z nás na existenci těchto ikon místních vlastenců, kteří s jejich pomocí dokazovali, že český jazyk má tisícileté kořeny, zapomněla v momentě, kdy se ve škole uzavřela kapitola o národním obrození. Pro mimořádně trpělivé členy České společnosti rukopisné to ovšem tímto okamžikem teprve začalo.
Úspěch
Pro vás je to gratis Bára Procházková Řeč je o nádražní čekárně v severomoravském Bohumíně, kterou si zdejší radnice pronajala od Českých drah s jediným cílem – aby místní bezdomovci, bloudící po nádraží s lahví v ruce, neotravovali ostatní spoluobčany.
Z kraje
Sladké hrozny mrazu Kateřina Čopjaková Na rakvických vinicích mrzne až praští. Scvrklé hrozny pokryté jinovatkou už dávno ztratily podzimní plnost a barvu. Přesto si místní vinaři mnou ruce a s napětím čekají, kdy teplota klesne na –7 stupňů Celsia. Právě ta je totiž zákonnou hranicí pro sběr hroznů na výrobu českého ledového vína.
Rozhovory
Je potřeba elitní krizová jednotka Jan Macháček V lednu a v únoru loňského roku žil tehdejší prezidentský kandidát Jan Švejnar dva měsíce ve víru mediální pozornosti. Potom se odmlčel, ale v poslední době se objevuje v Česku na celé řadě seminářů o dopadech finanční krize.
Ekonomika
Neodolatelné bubliny The Economist Party pořádaná 20. listopadu 2008 k otevření dubajského hotelu Atlantis byla dokonalým finále hlučně uzavírajícím zatím poslední světový věk nadbytku. Peníze v pohybu Luděk Niedermayer Pohyblivý směnný kurz je jedním z mechanismů, který pomáhá oslabeným ekonomikám vrátit se k růstu anebo naopak zchladit přehřáté ekonomiky. Oslabení kurzu ale postihuje i země, které mají nízké úrokové sazby.
Téma
Doma v pralese Petr Třešňák Na příběh záchrany posledního evropského pralesa jsou Poláci pořádně pyšní, ale Bělověž není jediným unikátem, který severovýchod Polska nazývaný Podlaské vojvodství skrývá. V chudém, neúrodném a málo osídleném kraji objevíme hned několik evropských „nej“.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte