Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Prvních 15 minut

Takový malý posun

Válejí se všude kolem, ale Patricie Fexová (1975) z nich dokázala udělat umění. Dnes říká, že si od kompaktních disků už dá pauzu. „O svých plánech do budoucna nerada mluvím. Ale každopádně další kruhové věci v plánu nemám, nechci se soustředit jen na jedno téma,“ vysvětluje výtvarnice, jejíž obrazy a videa jsou do 15. 1. k vidění v pražské Galerii kritiků.

2009-37-mobr-55AR022009n.jpg
2009–37-mobr-55AR022009n.jpg • Autor: Respekt

2009-37-vobr-55AR022009.jpg
Fotografie: Krize ke mně zatím nedorazila. – Autor: Karel Cudlín • Autor: Respekt

Válejí se všude kolem, ale Patricie Fexová (1975) z nich dokázala udělat umění. Dnes říká, že si od kompaktních disků už dá pauzu. „O svých plánech do budoucna nerada mluvím. Ale každopádně další kruhové věci v plánu nemám, nechci se soustředit jen na jedno téma,“ vysvětluje výtvarnice, jejíž obrazy a videa jsou do 15. 1. k vidění v pražské Galerii kritiků.

Jihlavská rodačka studovala dva roky brněnskou FaVU. V roce 1993 škola fungovala teprve druhým rokem, hledala si svou tvář a střídal se v ní jeden učitel za druhým. Fexová se dostala do malířského ateliéru, který vedl svým osobitým stylem Radoslav Kutra.„Zastával názor, že poslední novou věcí v malířství byl Cézanne a my bychom na něj měli navázat.“ Za rozhodnutím přejít z Brna do Prahy však podle Fexové nebyla ani tak její nespokojenost s fungováním ateliéru, ale spíš snaha změnit prostředí a objevovat nové věci. Na pražské AVU se jí dostaly vrchovatou měrou.

„Byla jsem trochu v šoku, první půl rok jsem řešila, co vlastně budu dělat,“ popisuje Fexová své pocity, když se dostala do rukou Vladimíra Skrepla, expresivního malíře a teoretika, který neuznává žádná dogmata. „Pak jsem ale zjistila, že je Skrepl spolu s Jiřím Kovandou skvělý učitel. Že k tvorbě přistupují podobně intuitivně jako já a zároveň ji do…

2009_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1639
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte