Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Euro na východě

Než za dva týdny odejde slovenská koruna definitivně z oběhu a ze světa, stihne se možná dotáhnout zpátky na jedna ku jedné k české.

Slovenská koruna před necelými šestnácti lety začínala vůči české v poměru jedna ku jedné, ale velmi brzy oslabila. Pro Čechy to byl hned o důvod víc pro dodatečné potvrzení správnosti rozdělení Československa. Jen v krátkém období postklausovské recese na přelomu let 1996 a 1997 byla slovenská koruna silnější než česká, protože ekonomika mečiarovského Slovenska ještě dojížděla na dluh. Tuto epizodu si dodnes mnozí Slováci pamatují, zatímco je jen málo Čechů, kteří by si toho byť jen všimli.

Pak ale česká koruna opět na dlouho získala navrch a až do loňského roku byla o čtvrtinu až třetinu silnější. Když ale po roce 2002 druhá Dzurindova vláda prosadila liberální reformy, rovnou daní zprůhlednila daňový systém a dostala Slovensko do hledáčku investorů, požádala také o přijetí do eurozóny a začala na tom tvrdě pracovat.

Volby v roce 2006 sice odsunuly reformátory do opozice a uvolnily prostor pro vládu levicově-populistické koalice v čele s Robertem Ficem, ten však pokračoval v programu na přijetí eura beze změny. „A pak jsme přišli do Bruselu, odškrtali jsme, že jsme splnili všechna technická kritéria, a oni nás prostě museli vzít,“ popisuje situaci loni v srpnu jeden z lidí, kteří u toho byli. „Kdyby tam byla jen minimální možnost přihlédnout k politickým kritériím, tak samozřejmě euro nemáme. Protože, co si budeme povídat, Ficova vláda nemá v EU dobré postavení.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.