Slovenská koruna před necelými šestnácti lety začínala vůči české v poměru jedna ku jedné, ale velmi brzy oslabila. Pro Čechy to byl hned o důvod víc pro dodatečné potvrzení správnosti rozdělení Československa. Jen v krátkém období postklausovské recese na přelomu let 1996 a 1997 byla slovenská koruna silnější než česká, protože ekonomika mečiarovského Slovenska ještě dojížděla na dluh. Tuto epizodu si dodnes mnozí Slováci pamatují, zatímco je jen málo Čechů, kteří by si toho byť jen všimli.

Pak ale česká koruna opět na dlouho získala navrch a až do loňského roku byla o čtvrtinu až třetinu silnější. Když ale po roce 2002 druhá Dzurindova vláda prosadila liberální reformy, rovnou daní zprůhlednila daňový systém a dostala Slovensko do hledáčku investorů, požádala také o přijetí do eurozóny a začala na tom tvrdě pracovat.

Volby v roce 2006 sice odsunuly reformátory do opozice a uvolnily prostor pro vládu levicově-populistické koalice v čele s Robertem Ficem, ten však pokračoval v programu na přijetí eura beze změny. „A pak jsme přišli do Bruselu, odškrtali jsme, že jsme splnili všechna technická kritéria, a oni nás prostě museli vzít,“ popisuje situaci loni v srpnu jeden z lidí, kteří u toho byli. „Kdyby tam byla jen minimální možnost přihlédnout k politickým kritériím, tak samozřejmě euro nemáme. Protože, co si budeme povídat, Ficova vláda nemá v EU dobré postavení.“

2009_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte