ACH, TY JSI ÚŽASNÝ

RESPEKT 2/09

Hranice plné voltů

Text popisku této fotografie je zavádějící a nepřesný. Ženijně-technické zabezpečení státních hranic s tehdy Německou spolkovou republikou, Rakouskem a v poválečných letech i s Německou demokratickou republikou procházelo několikerými vývojovými etapami, které se dají charakterizovat technickou podobou zabezpečení hranice, jež byla pro danou vývojovou verzi „železné opony“ charakteristická.

V prvních letech po roce 1948 byla pro západní hranici charakteristická sestava EZOH, která sestávala mj. z hlavního plotu opatřeného několika vodorovně umístěnými vodiči elektrického proudu s napětím od 3 do 15 kV (obvykle 6 kV), ukotvenými na sloupech izolátory, a dále z pomocného nižšího plotu, který byl pod napětím pouze 70 V a měl signalizační funkci (při porušení, např. přestřihnutí apod.) a dále ochrannou, aby se na vysokonapěťovou část nedostávala třeba zvěř. Tento systém přetrval až do konce roku 1965, kdy byl elektrický proud vypnut a zabezpečení hranic nahrazeno nízkonapěťovým (24 V) systémem ženijně-technického zabezpečení 2. generace, tzv. sestavy U-60.

Vámi prezentovaná fotografie je právě vysokonapěťový systém EZOH – dobře patrné jsou bílé izolátory na sloupech vyššího plotu (sloupy tvaru Y). Jak jsem uvedl, tento systém se používal na západní hranici pouze do konce roku 1965.…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte