2009-131-mobr-57AR042009n.jpg
2009–131-mobr-57AR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-131-vobr-57AR042009.jpg
Fotografie: Bez potutelné jiskry v očích by tohle nevzniklo. (Formanovo Hoří, má panenko!) – Autor: Filmové studio Barrandov • Autor: Respekt

Už skutečnost, že sobotní hlavní vysílací čas na ČT 2 patří na půl roku československé filmové nové vlně, je programovou událostí sezony. Šestadvacet filmů z šesté dekády minulého století doprovodí stejný počet dokumentárních portrétů jejich tvůrců. Po zmapování rockové historie ve čtyřicetidílném seriálu Bigbít se producent Čestmír Kopecký pustil do dalšího rozsáhlého projektu reflektujícího tuzemskou kulturní historii. Populární i obskurní muzikanty nahradili ve Zlatých šedesátých aktéři místního filmového zázraku.

Mí kinofilové mi rozumějí

Srovnávání s Bigbítem zatím není na místě. Komplexní, chronologicky vyprávěný příběh nové vlny teprve vzniká a nyní uváděné sobotní autorské profily se nedají brát než jako aperitiv před hlavním chodem. Filmový historik Jan Lukeš totiž s režisérem Martinem Šulíkem natočili rozhovory s šestaosmdesáti filmovými profesionály, herci nebo teoretiky. Materiály hodlají zúročit do celovečerního filmu pro kina a šesti televizních dílů mapujících vývoj naší kinematografie od konce druhé světové války až do normalizační agonie. Autoři se rozhodli nechat většinu výpovědí zatím stranou a portréty sestavili pouze ze subjektivně laděných vzpomínek filmařů, dobových fotografií a ukázek z filmů.

K legendám…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte