V bytech na Slovensku se sice normálně topí, ale lidé berou útokem prodejny s elektrickými ohřívači – a kupují si domů dokonce naftové generátory elektřiny. Země, jejíž úroveň plynofikace je z nejvyšších v Evropě, najednou nemá plyn – Rusko zavřelo kohoutky. Pokud propadají lidé panice, mají důvod. Vláda totiž tvrdí, že zásoby plynu na vytápění vydrží maximálně do konce ledna. A že kvůli omezení průmyslové výroby se tratí tři miliardy korun (sto milionů eur) denně.

Hrozí nám „zima a tma“, ale já vám „teplo a světlo“ vybojuji, říká premiér Robert Fico. Jeho záliba v silných slovech mu zaručuje vysokou popularitu mezi voliči, ale v jednom případě už krize vrhla opravdu prudké světlo: na zranitelnost Slovenska a lehkomyslnost celé jedné politické generace, jejíž je Fico jen posledním výhonkem. Zjistilo se totiž, že země je sice prošpikovaná zásobníky na plyn, ale ty buď patří zahraničním firmám (SPP, obdoba českého Transgasu, byl zprivatizován, byť stát vlastní formálně 51 procent), anebo z těch domácích nelze plyn dostat, přestože je ho tam tolik, že by vystačil do léta. Je to technicky velmi obtížné, tvrdí experti. Vyšlo také najevo, že by se plyn dal dovézt třeba z Rakouska, ale – chybí „kus roury“. Existuje i teoretická možnost dovézt ruský plyn z plynovodu Jamal z Polska přes Česko, ale jen se souhlasem Německa, pro které je určen, a po složitých technických úpravách. A tak podobně.

Vyšlo prostě…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte