2009-143-mobr-71R04cilekn.jpg
2009–143-mobr-71R04cilekn.jpg • Autor: Respekt

2009-143-vobr-71R04cilek.jpg
Fotografie: Václav Cílek – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Václav Cílek

(1955) je geolog a klimatolog, působí v Geologickém ústavu AV ČR. Je autorem řady vědeckých prací i esejů publikovaných ve Vesmíru, Respektu a dalších časopisech. Spolupracoval na třech desítkách knižních titulů, za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda (2004).

Do Jeruzaléma jsme přijeli hned po Vánocích a zůstali první týden konfliktu v Gaze. O jeho politickém pozadí, o poválečné historii izraelského státu bylo napsáno už hodně. Zkusme se na celou situaci podívat z hlediska vzdálenější historie a vnímat ji jako střet nejen politických stran, ale možná hlavně odlišných mentalit či historicky podmíněných koncepcí společnosti.

V povaze evropské společnosti je potřeba dialogu a z něj plynoucího vyjednávání, které končí nějakým kompromisem. Vezměme však naprosto běžnou situaci jedné okrajové památky v Jeruzalémě. V jeskyni sv. Pelagie na Olivetské hoře je podle židovské tradice pohřbena prorokyně Hulda (II. Královská, 22,20), podle křesťanské tradice Pelagie – poustevnice antiochijská a podle muslimské tradice jistá Rabia al-Adawiyya.

Kompromis toho typu, že v jeskyni je pohřbena například jenom třetina sv. Pelagie a pak nějaké další svaté ženy, není vůbec možný. Maximálně je možné se domluvit, že jeskyni bude spravovat jedna strana a ta umožní ostatním přístup, i když…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte