2009-139-mobr-cileknahled.jpg
2009–139-mobr-cileknahled.jpg • Autor: Respekt

2009-139-vobr-cilek.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

První obětí tzv. války o plyn by mohla být Gruzie. Důkaz je jednoduchý. Rusové v zemi zůstávají, ale už se o tom nemluví. A protože jsme se právě začali bát, že kohout s plynem se může kdykoliv uzavřít, citlivě to nepřipomínáme ruce, která jej drží. Další obětí bude nejspíš Kazachstán anebo Ázerbájdžán, které mají strategické postavení nejenom jako zdroje surovin, ale také jako tranzitní země do Číny. Evropská unie jde cestou vyjednávání, ale Američané se nebojí konfrontace – upevňují své vojenské postavení v kaspické oblasti a prosazují vstup Gruzie do NATO.

Často mluvíme o Rusku jako o nevypočitatelném partnerovi. Ale pravý opak je pravdou! Dvakrát jsem měl společný seminář s energetickým „ambasadorem“ Ministerstva zahraničních věcí V. Bartuškou, který se vždycky odvolal na publikovanou ruskou energetickou koncepci z roku 2002. Rusko je v základních energetických otázkách poměrně čitelný partner. Sepíše koncepci, zveřejní ji a pak ji splní; nikoliv se zpožděním několika pětiletek, ale přibližně v té době, kdy si ji naplánovalo.

V této koncepci se jasně stanovuje, že je nutné obejít tři nespolehlivé tranzitní země, jakými podle Rusů jsou Ukrajina, Bělorusko a Polsko, a že v budoucnu budou hlavní exportní roli hrát námořní terminály. Týdny před touto zatím poslední krizí Rusové avizovali, že vůči Ukrajině a tím i nepřímo dalším zemím na stejném…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte