2009-582-mobr-61R122009n.jpg
2009–582-mobr-61R122009n.jpg • Autor: Respekt

2009-582-vobr-61R122009.jpg
Fotografie: Barack Obama – před rokem ve Filadelfii, a teď v Arše. (Vincent Byrd le Sage) – Autor: Archiv festivalu Tvůrčí Afrika • Autor: Respekt

Lucie Němečková na africkém kontinentě ještě nikdy fyzicky nebyla, přesto je prý v Africe každý den. „Je to záležitost duše, srdce, pohledu na život,“ říká dramaturgyně, která před osmi lety vymyslela a založila festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani.

Africké divadlo pro sebe Němečková objevila před lety na Avignonském festivalu. Zaujalo ji a okouzlilo jinakostí, odlišnou logikou vyprávění a rozhodla se svou novou zkušenost zprostředkovat i doma. „Afrika se u nás vnímá především ve spojitosti s humanitární pomocí nebo politikou, ještě tak možná hudbou. Ale o tamním divadle a literatuře se v Česku neví skoro nic,“ říká.

Festival se postupně rozrostl do poměrně úctyhodných rozměrů; vedle Prahy se jednotlivé akce konají už v pěti dalších městech. Úcta je na místě, zvláště uvážíme-li, že Lucie organizaci zvládá s minimálními prostředky a téměř sama. Osmý ročník se od předchozích liší i v tom, že hosté už nepřijíždějí jen z Evropy nebo třeba Kanady, ale poprvé se podařilo dovézt autora, režiséra a herce Rodrigua Normana přímo z Toga. Jeho hra na téma „domov“ bude spolu s dvěma dalšími jednoaktovkami afrických autorů jedním z hlavních bodů programu.

Zůstat, nebo odejít

„Domov je teď žhavé téma současné africké dramatiky,“ říká Němečková.

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte