Nikotin a zabijáci
Od prvního ledna se také v berlínských restauracích a kavárnách nekouří.

Od prvního ledna se také v berlínských restauracích a kavárnách nekouří. A protože k šarmu toho divného velkoměsta patří opojný pocit volnosti, řada jedinců zákaz nerespektuje. Nedávno přišla do kavárny v centru starší paní, objednala si kávu a zapálila si. Kdosi na ni zavolal policii. Přišli dva muži v uniformách, dámu zneškodnili (tj. vytrhli jí cigaretu z úst a vyvedli ji ven) a sepsali s ní protokol. Zákon je zákon. Byl prý naplněn za mlčenlivého přihlížení ostatních hostů. Kdo je na tu paní pozval, se nezjistilo. Stalo se to koncem února a byl to populární případ. Kde ti policisté byli, když v posledních měsících docházelo ve městě k rasistickým útokům? ptali se mnozí občané. U některých přepadení nikdo nebyl, jiné nikdo vidět nechtěl. Ale k většině z nich by nedošlo, kdyby společnost jednou provždy dala jasný signál: teď dost, tohle ne. Samozřejmě, taková srovnání jsou svým způsobem nefér. Ale oba příklady lze považovat za průvodní znak apatie, která v západní společnosti nebezpečně narůstá. Je mi totiž mnohem milejší vášnivě zapálená debata včetně výkřiků a facek než deset klidných tupců, kteří si nic nemyslí – ať už o cigaretách, o policii nebo o cizincích. Zejména pak mne děsí, pokud sklony ke stádnímu myšlení narůstají v západní Evropě. Vždyť v Paříži se v devadesátých letech celebrity zatloukly v kostele spolu s Afričany, kterým hrozila problematická deportace. V bývalém západním Německu každý větší rasistický exces vyvolal demonstraci. A než jsme se dopracovali k nekuřáckým hospodám na Západě, bylo například ve Francii několik pokusů, které skončily fiaskem: lidi prostě kouřili dál a hospodští jim k tomu nosili popelníčky. Tím nechci říct, že kouření je chvályhodné. Jenom za politickým tažením za zdravý vzduch cítím naivní a tím i nebezpečnou víru, že až se nikde nebude kouřit a cigarety zmizí ze světa, budou všechny problémy vyřešené. A to nebudou.


Poněkud mne uklidnilo, že v našem děsivém, svobodomyslném, chladném, vřelém, ošklivém, německém a zároveň dokonale kosmopolitním a autentickém Berlíně není vše ztraceno. V Charlottenburgu na Stuttgardském náměstí najdete rohovou kavárnu. Je nacpaná k prasknutí a tak zakouřená, že se tam nedá dýchat. Dobře se tam vaří a na dveřích mají nápis: Upozorňujeme hosty, že v naší kavárně již není dovoleno kouřit. Policii zatím nikdo nezavolal, snad i proto, že vedle kavárny je pět jiných, kde se zákaz doopravdy dodržuje.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.
Demonstrace na podporu veřejnoprávních médií
Tisíce lidí se dnes odpoledne po 16:00 vydaly na pochod na podporu veřejnoprávních médií, který organizovalo uskupení Milion chvilek. Od stanice metra Pražského povstání se vypravili k budově České televize. Vláda tento týden schválila návrh zákona, podle něhož se mají rozhlasové a televizní poplatky od ledna zrušit a peníze mají média dostávat ze státního rozpočtu. Podle vládní koalice zrušení poplatků uleví lidem i firmám. Částka by se měla vrátit na úroveň let 2008 až 2024.



















