mobrazek_1250.jpeg
mobrazek_1250.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1250.jpeg
Fotografie: Fassino. Repro Respekt • Autor: Respekt

Organizace Spojených národů byla vládou v Zimbabwe donucena uzavřít několik svých úřadů, které v zemi monitorovaly rozdělování mezinárodní potravinové pomoci. Podle OSN potravinové dodávky do hladem postižené země pokračují, ale vláda prezidenta Roberta Mugabeho si vyžádala ukončení provozu tří monitorovacích úřadů ve venkovských oblastech, aniž svoje rozhodnutí nějak vysvětlila. Kabinet v Harare už dříve na mezinárodní organizace naléhal, aby distribuci potravin ponechaly v režii státních úřadů, což se však zahraniční mise vždy zdráhaly udělat v obavě, že režim dodávky předá pouze lidem a komunitám, které patří k Mugabeho stoupencům. Nedostatek jídla mezitím sužuje tuto zemi stále více – světová organizace soudí, že v tuto chvíli by bez potravinové pomoci ze zahraničí už nepřežilo asi 3,8 milionu obyvatel, s tím, že se tento počet do konce roku vyšplhá až na 5,5 milionu, tedy na zhruba třetinu celkové populace. OSN spolu s převážnou částí západních médií soudí, že hlad v zemi způsobila kombinace špatného počasí, zcela pochybené hospodářské politiky a především pozemkové reformy, při níž byly prosperující bělošské farmy násilně odcizeny jejich majitelům – a rozvráceny.

Sezona nacistických příměrů pokračuje – minulé pondělí srovnal lídr italské opozice Piero Fassino premiéra Berlusconiho s Goebbelsem. Jako obvykle, i tentokrát byla příčina této…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte