„Harry Potter dobyl francouzská knihkupectví“, napsal palcovým titulkem minulý týden deník Le Monde. Vzhledem k celoplanetární potterománii celkem banální věc, kdyby tu však nebylo jedno ale. Nejnovější pokračování příběhu čarodějnického učně je historicky první knihou v angličtině, která se dostala do čela seznamu nejprodávanějších titulů ve Francii. Pro zapálené ochránce francouzštiny to znamenalo jediné: další ránu Moličrově mateřštině. Už o pár dní dříve francouzští poslanci probírali zprávu o jazykové rozmanitosti v Unii a vyslechli si neradostnou zvěst. Evropa se nezadržitelně mění v anglicky mluvící zónu.

Nebezpečné myšlenky

„Když jsem v roce 1995 odcházel z Bruselu, 70 % dokumentů, které mi prošly rukama, bylo ve francouzštině. Teď je téměř 70 % v angličtině,“ citoval týdeník The Economist šéfa zastoupení Evropské komise ve Varšavě Bruna Dethomase. Zpráva francouzského poslance Michela Herbillona jeho zkušenost potvrzuje. Zatímco ještě před šesti lety byl poměr materiálů vydaných Radou ministrů nebo Komisí v obou jazycích zhruba stejný, dnes je 60 % sepsáno anglicky a 30 % francouzsky – jedině Evropskému soudu v Lucemburku vévodí francouzština, protože verdikty se vynáší v této řeči. Tiskovky v Bruselu, píše se dále v téměř 150stránkové zprávě, probíhají ve dvou třetinách případů v angličtině a „webová stránka Evropské centrální banky je aktivní dokonce jen v anglické verzi!“

Rozhodující…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte