Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Zpátky z Vysočiny

V ČSSD to vře. Příčinou je chystané referendum, které má rozhodnout o sociálnědemokratickém kandidátovi na post prezidenta, který se bude volit začátkem příštího roku. Mezi čtyřmi dosud navrženými kandidáty vzbuzuje největší pozornost bývalý premiér Miloš Zeman. Ten sice prohlašuje, že bude kandidovat pouze „v krizové situaci“. Ve skutečnosti ale právě on krizovou situaci vytváří. Svým návratem do politiky totiž dělí sociální demokraty na dvě frakce, které spolu bojují o moc.

Bureš a Zeman

ČSSD uzavřela přihlášky kandidátů do referenda minulý týden. K předem známým jménům Miloše Zemana, Otakara Motejla, Jaroslava Bureše se ještě přidal sociolog Martin Potůček, kterého ke kandidatuře vyzval přímo Vladimír Špidla. S největší vervou se do boje o Hrad pustil bývalý ministr spravedlnosti Bureš. Nechal vytisknout letáky s nápisem Prezident pro každý všední den a založil internetovou stránku. Původně se exministrovi nedávaly téměř žádné šance, protože nepatří mezi populární politiky, ale spory mezi sociálními demokraty mu mohou pomoci. Zemanovi odpůrci totiž hledají neutrální osobu, která by ho mohla v referendu porazit. „Preferuji pana Bureše. Myslím si, že je to chytrý člověk, ale především je to nestraník. Nemůžeme vybrat člověka, který bude prezidentem sedmnácti tisíc členů sociální demokracie,“ říká šéf sociálních demokratů v kraji Vysočina Zdeněk Chlád. Straníka naopak prosazuje křídlo Miloše Zemana. To před čtyřmi týdny doporučovalo na žádost…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.