Kdo by nebyl rád, že se dnes Češi dožívají v průměru o pět let víc než před revolucí. A kdo by nebyl rád, že zdejší špitály vlastní přístroje, o kterých se jim za bolševika mohlo jen zdát. Přesto zatím není možné tleskat: české zdravotnictví se totiž stále potýká s velkými problémy. Nemocnice hlásí každý rok ztráty, drahé technologie leží ladem a nikdo je nevyužívá, lékaři jezdí za lepšími výdělky do zahraničí. Dosavadní ministr Fišer neudělal vůbec nic, aby tahle negativa napravil, a reformní vize zatím nejsou slyšet ani od kandidátů na jeho křeslo v příští vládě. Hraje se přitom o to, jestli nás v příštích letech bude mít kdo léčit.

Lékaři cestovatelé

Svatopluk Buček (57) je plastický chirurg. Jako špičkový odborník pracoval v polovině devadesátých let dva roky v Jihoafrické republice na nově vzniklé klinice specializované na popáleniny. „Odjel jsem hlavně kvůli zkušenostem. Ale samozřejmě i peníze jsou tam velmi lákavé,“ popisuje Buček. Za stejnou práci jako zde bral pětinásobný plat. V Africe potom strávil ještě několik dalších let. V Keni a jižním Súdánu se již o vydělávání peněz nedalo mluvit. „Byl jsem tam s vědomím, že tím naplňuji humanistické poslání medicíny,“ popisuje Buček období, kdy se denně setkával s mnoha lidmi nakaženými virem HIV a v buši operoval ve speciálním stanu polní nemocnice. „Mělo to ale i hodně příjemné stránky. Vylezl jsem na Kilimandžáro,“ říká s úsměvem lékař. Podle šéfa České lékařské komory Davida Ratha stoupá…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte