K nejdůležitější agendě světových humanitárních organizací patří ochrana žen před nedůstojnými postavením ve společnosti. Kampaň, která se snaží zabránit týrání žen v patriarchálních rodinách, zasahuje celou zeměkouli včetně Evropy. Právě starý kontinent ale přinesl do kampaně nový motiv. Holandští a němečtí výzkumníci rodinného života upozorňují: evropští muži jsou svými partnerkami týráni stejně často jako ženy svými partnery. Čeští odborníci nemají k dispozici podobně obsáhlé výzkumy jako kolegové ze Západu. Přesto nevylučují, že čeští muži na tom mohou být ještě hůř, protože jsou slabší a citlivější.

Pitomec táta

„Podívej se na sebe, jaký jsi ubožák. Jsi úplně neschopný,“ to je jediné, co v posledních třech letech slýchá osmatřicetiletý Petr od své ženy. Markéta tak s klidem mluví před dvěma dospívajícími dcerami, rodinou a přáteli. „Asi bude mít pravdu, co jsem vlastně v životě dokázal,“ myslí si Petr a kritiku své ženy trpělivě přijímá. Petr pracuje jako chemik. Nikdy nebyl moc dravý, a tak nikdy nikomu nešéfoval, nevydělává ani moc peněz. Jeho žena mu vyčítá právě to, že je příliš hodný a neprůbojný. Jí samotné se totiž podařilo získat lepší místo v soukromé firmě. Dokonce si našla bohatého, leč ženatého milence. Petr celé noci nespí a přemýšlí, čím by svou ženu potěšil. Vzal si další práci na poloviční úvazek, finančně táhne celou domácnost. Markéta totiž tvrdí, že svůj výdělek má jen pro svou potřebu. "Řekni si tomu pitomci, on ti musí…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte