Osmnáct procent pro komunisty, třicet pro sociální demokraty, čtyřiadvacet pro ODS a čtrnáct pro lidovce s Unií svobody. Je to jasné: levice zvítězila na celé čáře. Každému pátému občanu této země se navíc stýská po stalinismu. Co bude dál?

Pravicová hráz

Když do sídla ODS dorazil první odhad volebního vítězství Špidlovy partaje, byli zde šedesátce novinářů k dispozici pouze senátor Přemysl Sobotka a starosta jednoho pražského obvodu, Petr Bratský. O hodinu později přece jen doráží triumvirát místopředsedů - Miroslav Beneš, Ivan Langer a Jan Zahradil. „Volby jsou hra, třeba jako fotbal. A ten se hraje až do poslední minuty,“ říká zkoprnělým novinářům Langer a trojice mizí v hlubinách stranické centrály. Oživení znamená až příchod Václava Klause před sedmou hodinou. Předsedovi chybí tradiční suverénní úsměv a režie jeho příchodu do haly plné kamer a fotoaparátů postrádá obvyklou triumfálnost. Klaus je nucen stát ve vstupních dveřích a čekat na pokyn od tiskové mluvčí Michaely Maláčové, která režíruje práci televizních štábů. Když konečně může vejít do místnosti, hlásí kameraman německé televizní stanice ARD, že mu došla kazeta. Klaus se vrací do veřejí a poslušně čeká. „S rozpaky vnímám nástup socialismu, před kterým jsem vždy varoval,“ sděluje pak přítomným a za doprovodu svých místopředsedů rychle opouští místnost. „Myslím,“ šeptá Ivan Langer při odchodu zpravodajům, „že budeme muset postavit hráz komunismu jak s ČSSD, tak s Koalicí.“ Lidovci s…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte