Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Volby 2002: překvapení na dohled

Ještě šest týdnů potrvá, než se otevřou volební místnosti. Přesto nám výzkumné agentury už měsíce servírují možnou povolební skladbu Poslanecké sněmovny. Politologové ale upozorňují, že bychom je neměli brát vážněji než jako jednu z orientačních informací. Jakou zprávu nám tedy sociologické věštby prozatím přinášejí?

Vítěz zatím neznámý

Všechny naše nejznámější výzkumné agentury STEM, TNS Factum a CVVM se shodnou na tom, že stejně jako při minulých volbách budou hrát i letos prim dvě strany - ČSSD a ODS, které by měly získat přes 20 %. Jednotlivé průzkumy se ale rozcházejí v tom, která z nich bude vítězná. Zatímco podle prognóz TNS Factum a STEM to budou občanští demokraté, státní CVVM rezervuje první místo pro vládnoucí socialisty. Podle Jaroslava Huka z agentury STEM neexistuje pro tyto skoro už rok trvající rozdíly logické vysvětlení: „Všichni vybíráme vzorek stejným - kvótním - výběrem.“ To znamená, že jsou předem jasně dány základní charakteristiky respondentů - pohlaví, vzdělání, věk a velikost bydliště. Podle Adély Seidlové z CVVM je důvodem rozdílů používání odlišné metodologie při dotazování: „Děláme průzkumy stranických preferencí, a ne volební prognózy - ptáme se lidí hypoteticky, koho by volili, kdyby byly volby, a ne koho budou v těchto volbách volit.“ Podle Stanislava Hampla z TNS Factum může být příčinou i to, že „CVVM tlačí své respondenty ke konkrétním odpovědím, i když řeknou, že neví“. Ať jsou však jejich strategie jakékoli,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.