Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Počkat v klidu na Mesiáše

Tři roky uplynuly od chvíle, kdy pražští archeologové objevili unikát: jeden z nejstarších židovských hřbitovů v Evropě. Radost z nálezu, jehož základy pocházejí ze třináctého století, ale brzy vystřídaly potíže. Hřbitov totiž leží na staveništi, jehož vlastník chce pozemek co nejdříve využít. A vynést vykopávky tradičním způsobem na povrch, aby mohly být uloženy do muzea, je nemožné: podle židovské víry se totiž s ostatky nesmí pohnout. Řešení samozřejmě existuje, ale není jasné, kdo ho zaplatí.

Kus historie

Když Česká pojišťovna v roce 1997 zahájila výkop základů pro svou novou budovu ve Vladislavově ulici v Praze, učinila předtím zadost zákonu a povolala na místo archeology. Víceméně rutinní záležitost se brzy proměnila v obrovský objev. Pod sondami se totiž objevily ohraničené hroby. Vše nasvědčuje tomu, že jde o zachovanou část středověkého židovského hřbitova, který historici považovali za zničený, když musel v 15. století ustoupit světským stavbám. Objev samozřejmě vyvolal na pražské židovské obci v Praze velkou radost. O poznání rezervovaněji se k věci postavil majitel pozemku - Česká pojišťovna. Pokud by k nálezu nedošlo, stála by ve Vladislavově ulici už dávno centrála této instituce za téměř miliardu korun. Ministerstvo kultury ale nad lokalitou vyhlásilo ochranný dohled, což v praxi znamená zastavení veškerých prací. V listopadu loňského roku se pojišťovna s židovskou obcí domluvila na tom, že "provede zajištění hrobů a celý jejich…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.