mobrazek_1314.gif
mobrazek_1314.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1314.jpeg
Fotografie: Bursík: Být… Foto Gunter Bartoš • Autor: Respekt

Přestože ze srpnové oblohy teď hvězdy spíš padají, na české politické nebe jedna zamířila. Martin Bursík, označený kdysi prezidentem Václavem Havlem za jednu z „nadějí české politiky“, oznámil chuť stát se předsedou Zelených a překročit s nimi pětiprocentní práh sněmovny.

Hádavý kůň

„Pokud chceme vstoupit do první ligy, nemáme jinou alternativu než změnit styl politiky, oprostit se od aktivismu, a postavit do čela osobnost, která má kredit a dokáže oslovit širokou veřejnost,“ popisuje rázně šéfka ústecké organizace Džamila Stehlíková svoje představy o ideální budoucnosti Zelených. Takovou osobností je podle Stehlíkové a řady dalších straníků Martin Bursík. Bývalý ministr životního prostředí v Tošovského vládě oznámil uprostřed letního politického bezvětří svoji kandidaturu na předsednický post. „Chci dokázat, že nejsme strana úzce orientovaná na problém životního prostředí,“ říká Bursík. „Doložím, že máme názor na penzijní reformu, na reformu veřejných financí, na daňovou politiku.

Strana zelených je už léta v nejrůznějších analýzách a politologických rozborech označovaná za perspektivního koně české politiky. Vzhledem k programu vyzdvihujícímu témata životního prostředí a díky čitelným mezinárodním vazbám je přitažlivá pro nezanedbatelnou část voličů a má i velký „koaliční potenciál“ – zájem o spolupráci…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 62 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 62 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte