Čeští horníci chytili druhou mízu a na ekology padá děs. Zdánlivě odepsaná komunistická branže přežila i se svými metodami drancování a likvidace. I když politici ještě nerozhodli o budoucí energetické politice státu, akcie důlních firem stoupají. V tichosti proběhla privatizace, uhlí se vyváží v nebývalém množství a Česká republika drží suverénní první místo v těžbě „černého zlata“ na hlavu. Platy v hornictví závratně rostou - špičkový dělník si vydělá až padesát tisíc měsíčně. Do 21. století vstoupí Česko jako uhelná velmoc se vším, co k tomu náleží. Zda obrácení země naruby potrvá dalších třicet let, či šedesát, rozhodne v nejbližších dnech vláda Miloše Zemana.

Útlum za všechny prachy

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil, že mzda českých a moravských horníků stoupla za rok o třiatřicet procent. Údaj sebraný z padesáti firem ale hornické manažery podráždil. „Je to nesmysl, vůbec nevím, kde to vzali,“ říká místopředseda hornických odborů František Reistein. Podle uzavřených kolektivních smluv je prý největší růst třináct a půl procenta - dosáhli ho v OKD skokem z loňských třinácti na letošních zhruba šestnáct tisíc měsíčně. Na statistickém výsledku by se mohlo podílet vyplacení třináctých platů před dovolenými či odchodné pro propuštěné pracovníky, velké důlní společnosti ale žádné mimořádné platby nepřiznávají. „Podle mě si to vymysleli,“ říká personální ředitel Severočeských dolů Jiří Smrkovský o údaji statistiků. "My jsme finančně…

32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte