Česká vláda se nadále zabývá myšlenkou pustit se do gigantické vodní stavby - kanálu mezi Dunajem, Odrou a Labem. Hrozba tohoto „díla pro třetí tisíciletí“, jak ho nazval jeden z iniciátorů František Čuba, děsila ještě před listopadem 1989 informovanější tuzemské občany a dala podnět k mnoha protestům. Nyní ji v příloze návrhu zákona o vnitrostátní plavbě dostaly parlamentní výbory. Téměř čtvrt století starý sen Štrougalových inženýrů tak postoupil do dalšího kola: premiér Klaus na poslaneckou interpelaci nedávno upřímně potvrdil, že jeho vláda se možnosti postavit si taky jednou svůj průplav vzdát nehodlá. Stavbařská lobby tak po pěti letech usilovné snahy dosáhla cenného úspěchu.

Slušovice a jejich průplav

Pokusy prosadit stavbu kanálu mezi Labem, Odrou a Dunajem, a spojit tak povodí tří moří (Severního, Černého a Baltického), se táhnou již více než sto let. Nejdále se k realizaci pokročilo v roce 1972, kdy normalizační vláda schválila projekt a rozhodla o tzv. územní ochraně plánované trasy. Všichni „průplavoví vizionáři“ měli ovšem jedno společné - chyběla jim jakákoli praktická představa, k čemu by vlastně kanál sloužil, kdo a co by vozil po lodích, které by v něm pluly. Úvahy se odvíjely pouze od toho, že v místech plánované trasy je pro takovou stavbu vhodný terén. Ani náčrty z roku 1972 nedoprovázel žádný ekonomický rozbor.Když na jaře 1989 oznámil předseda tehdejšího Agrokombinátu Slušovice František Čuba záměr stavbu co nejdříve…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte