Zlý sen na brněnské radnici

Primátor V.Mencl (ODS) odvolán stranickými kolegy

Většinou jednoho hlasu byl ve středu 30.9. plénem brněnského městského zastupitelstva odvolán primátor Václav Mencl. Jeho protivníci sice neuvedli žádný věcný důvod, který je přiměl k podání odvolacího návrhu, přesto však 31 brněnských poslanců (ze šedesáti) hlasovalo pro změnu na nejvyšším křesle.

Diskuse o kvalitách starosty Mencla se pohybovala většinou na úrovni neprokázaných obvinění. Nejlépe je dokumentuje historka prvního primátorova náměstka Jiřího Horáka o nejmenovaném kanadském poradci, který při návštěvě primátorské vily Tugendhat našel na stole nahou slečnu. K tomu někteří poslanci přidali už jen pár všeobecných tvrzení. Josef Havel z HSD-SMS si stěžoval na „Menclovo autoritativní zasahování do práce rady, což má za následek její nekonstruktivnost“, na „atmosféru strachu mezi pracovníky magistrátu a absenci pevného organizačního řádu magistrátu“. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS na brněnském zastupitelstvu J.Továrka „hraničilo primátorovo chování s diktátorstvím“. Náměstek Horák označil vyslovené výhrady za „pouhou špičku ledovce“ a situaci za tak kritickou, že „musí být vyřešena“.

Pravá levice a levá pravice

O primátorovo odvolání se zasloužili jeho náměstci a straničtí kolegové z ODS - Jiří Horák a Luděk Zahradníček. Tento paradox vysvětlují poukazem, že Václav Mencl stejně vstoupil do strany pár měsíců před posledními parlamentními…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte