Šance pro Česko i Slovensko

„ODS i já osobně počítáme s tím, že v budoucím českém státě bude nezastupitelnou roli sjednocující osobnosti plnit Václav Havel,“ říká v rozhovoru pro Respekt nový český premiér Václav Klaus.

V případě, že by československá federace nezanikla - lze podle vás v obou republikách udržet stejný směr reformy při současně dohodnutém principu „každý za své“?Vidím to jako téměř nemožné. Slovenská strana sice projevila určitou flexibilitu - například jmenováním pragmatika Tótha do funkce ministra financí - ale v principu se mi zdá, že zastavení dosavadního přerozdělovaní bude pro Slovensko znamenat obrovskou díru do státního rozpočtu.Vycházíme přitom ze základního faktu, že pro českou stranu je dosavadní přerozdělování nadále nepřijatelné. V zájmu udržení kontinuity vztahů českých a slovenských podniků by snad mohla vzniknout jakási obdoba onoho neúspěšného „Dienstbierova“ plánu pomoci státům bývalého SSSR. Něco takového by ovšem muselo být úzce vázáno na český zájem.

Idea státu a jeho budoucnost

Co to ale je český zájem? Mohl byste ho nějak definovat?V krátkodobém výhledu je podle mne českým zájmem zajištění pokračování procesů, které začaly po listopadu 89 v oblasti politické, ekonomické a společenské. Nechci proto o českém zájmu v tuto chvíli vznešeně spekulovat. Je mi cizí nadsazené filozofické mudrování. Vždycky jsem se snažil odlišovat přemýšlení od filozofie s velkým F. V tomto smyslu jsem nikdy nebyl schopen…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte