Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Odveta za Trumpa: Kmoníček nedostal pozvánku na Hrad

Proč bývalý spojenec Miloše Zemana nesmí na jeho inauguraci

HYNEK KMONÍČEK, DONALD TRUMP
Český velvyslanec Hynek Kmoníček (vpravo) předal 24. dubna ve Washingtonu pověřovací listiny americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. • Autor: ČTK

Rozkol mezi prezidentem Milošem Zemanem a českým velvyslancem v USA Hynkem Kmoníčkem zesílil. Zemanův někdejší poradce pro zahraniční otázky Kmoníček nedostal pozvánku na čtvrteční inauguraci staronové hlavy státu na Pražském hradě, přestože byl v těchto dnech pracovně přítomný v Česku. Informaci, že Kmoníček se na Hradě neobjeví, potvrdily Respektu tři zdroje.

Hrad zjištění Respektu nepopřel. „Plně se soustředíme na slavnostní akt složení slibu prezidenta ve Vladislavském sále Pražského hradu a personálními otázkami se proto nerozptylujeme,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, proč Kmoníček nebyl pozván.

Reklama
Reklama

Poté, co pozvánku nedostal, vrátil se velvyslanec zpátky do USA. Zeman má Kmoníčkovi za zlé, že mu stále nezařídil pozvání do Bílého domu k prezidentu Donaldu Trumpovi. Kmoníček dosud platil za Zemanova spojence, v minulosti ho často veřejně hájil. Postupně však jejich vztahy začaly právě kvůli Trumpovi chladnout.

Čtěte také: Já nejvyšší

Jak Respekt opakovaně informoval, důvodem, proč Američané Zemana nechtějí pozvat, jsou někteří jeho poradci. „Problém představuje především jeho okolí,“ potvrdil Respektu před časem zdroj z amerických bezpečnostních složek. Jako rizikový článek vyhodnotila americká administrativa zejména Zemanova poradce Martina Nejedlého. Další dva zdroje Respektu sdělily, že právě Nejedlý je v informovaných kruzích americké vlády vnímán jako člověk s nestandardní přímou vazbou na Kreml - a panují pochybnosti o jeho loajalitě vůči českému státu.

O co konkrétně jde, není jasné. Faktem je, že Nejedlý v minulosti v Rusku deset let pobýval; co přesně tam však dělal, je zakryto tajemstvím, jež on sám odmítá odhalit. Udržuje každopádně blízké vztahy s lidmi okolo prezidenta Vladimira Putina – kromě exšéfa Ruských železnic Vladimira Jakunina, který je na americkém sankčním seznamu, hlavně s Jurijem Ušakovem, jenž Putinovi radí v zahraniční politice.

Deník The New York Times loni Zemanovi a Nejedlému věnoval rozsáhlý profil, kde o nich psal jako o „Putinových spojencích“.  Kriticky se o Zemanovi v souvislosti s jeho cestami za vládcem Kremlu a bagatelizováním ruské invaze na Krym opakovaně vyjádřil jeden z nejuznávanějších členů Republikánské strany, vlivný senátor John McCain. Kmoníček se snažil v USA za Zemanovo přijetí opakovaně lobbovat, ale s ohledem na tyto výhrady Američanů neuspěl.

Návštěva čínského prezidenta v Praze
Martin Nejedlý • Autor: Milan Jaroš

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte