40-profil-kmonicek
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdyby se v Česku vypisovala soutěž o nejoriginálnější kancelář ve zdejší státní správě, vyhrál by Hynek Kmoníček. Hlavní zahraniční poradce českého prezidenta ji má vyzdobenou roztodivnými exponáty od kůží zabitých zvířat přes samopaly až po hedvábné látky a koberce. „Tohohle škrtiče jsem zapíchl osobně. Jsem zvyklý věšet si trofeje svých nepřátel na zeď,“ ukazuje Kmoníček se smíchem na dvoumetrovou kůži uloveného hada. Stejně vášnivě jako sběru suvenýrů na svých cestách se Kmoníček věnuje i svému povolání, kterým je diplomacie. Dělá ji už dvacet let a právě teď by měl vystoupat do nejvyšších pater profese: prezident Zeman ho oznámil jako nového velvyslance  v USA. Ta největší trofej je ale doma a Kmoníčkovi stále uniká.

Můj přítel Andrew

Že bude Kmoníček českým ambasadorem ve Washingtonu, sdělil prezident Zeman veřejně během své nedávné cesty do USA. Oproti zvyklostem to udělal dříve, než jeho nominaci schválila americká strana. A fakt, že politicky ostřílený Zeman takto okatě porušil pravidla, vyvolal samozřejmě spekulace, zda nejde o promyšlený kalkul, jak přitlačit Američany ke zdi. V politických kuloárech se totiž už nějaký čas spekuluje, že by Kmoníček nemusel projít zcela hladce. Především kvůli osobě samotného Zemana.

Ten, jak známo, vede s administrativou USA teatrální válku. Poté co se americký velvyslanec Andrew Schapiro loni v televizi podivil Zemanově touze účastnit se v Moskvě vojenské přehlídky, na níž měli defilovat vojáci válčící na Ukrajině,…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte