Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Lukašenka se potají nechal korunovat. Frustrace demonstrantů roste

Běloruský diktátor se stává zcela závislý na Moskvě a Putinovi

Aljaksandr Lukašenka při inauguraci • Autor: AP
Aljaksandr Lukašenka při inauguraci • Autor: AP

Aljaksandr Lukašenka se ve středu nechal tajně a bez předchozího oznámení, jen za účasti nejbližších a nejvěrnějších státních úředníků, inaugurovat běloruským prezidentem. To vcelku dobře vystihuje současnou situaci po šesti týdnech mohutných protestů proti volbám, které velká část veřejnosti oprávněně považuje za zfalšované. Na jednu stranu je Lukašenka na svém postu pevně usazen: s podporou Ruska i silových složek vlastního státu ignoruje velkou část občanů a odmítá přistoupit na jakýkoliv kompromis. Na druhou stranu se těch samých občanů bojí. Hlavní městská třída tak byla uzavřená a pořádkové jednotky v pohotovosti.

Protesty, stejně jako v předchozích čtyřiceti šesti dnech, propukly vzápětí. Nadsázka je už dlouho taktikou protestujících, a tak se ulice Minsku zaplnily desítkami žen, které se samy korunovaly za královny, neboť, jak se jedna z nich nechala slyšet: “V téhle zemi se může korunovat každý, i tajně, tak proč bychom to neudělaly také.“ Středeční protesty, především večer, ale měly i temnější stránku.

Policie násilně pacifikovala demonstranty s pomocí obušků i vodních děl, dvě stě padesát lidí zatkla. Podle některých svědectví protestující policistům rány a pronásledování mezi domy opláceli. Běloruské lidsko-právní organizace říkají, že míra policejního násilí se definitivně vrátila na úroveň prvních povolebních dní, kdy policie zatkla tisíce demonstrantů a ve věznicích pravděpodobně mučila desítky lidí.

Protesty jsou vytrvalé, ale nespokojená část běloruské veřejnosti zároveň cítí rostoucí frustraci. Lukašenkova „korunovace“ je symbolický akt, který v praxi nic nemění. Západní státy ho neuznávají a pro Rusko je partnerem i bez prezidentské přísahy. Inaugurace je však zároveň i dokladem toho, že běloruský stát je v podivné nerozhodné situaci a protesty nemají hmatatelné výsledky. Vůdci opozice jsou v zahraničí nebo ve vězení. Policie cíleně zatýká méně viditelné, ale důležité organizátory nepokojů a protestů. Na druhou stranu Lukašenka ztratil důvěru velké části společnosti a nikdy už ji nezíská zpět. Tohle může trvat měsíce i roky.

Pro Rusko je situace výhodná. Lukašenku podporuje a může jen získat. Běloruská ekonomika je oslabovaná stávkami a nejistotou. Pokud nemá Lukašenkovi stát zkrachovat pod rukama, budou nutné ruské subvence, které takřka určitě přijdou - výměnou za větší vliv v důležitých běloruských podnicích, který už je teď ohromný. Bělorusové budou o svůj stát rychle přicházet - jak ti stojící za prezidentem, tak jeho odpůrci. A možná o něj přijdou úplně. Ruský prezident Putin dlouhodobě chce Bělorusko skrze “proces sbližování” spolknout a Lukašenka se mu vzpíral. Teď je však na Putinovi zcela závislý.

Snímek z protestního shromáždění po inauguraci prezidenta Lukašenky    • Autor: AP
Snímek z protestního shromáždění po inauguraci prezidenta Lukašenky • Autor: AP

Západ Lukašenku neuznává za prezidenta, ale co se týče velké politiky, nepodporuje činy ani protestující Bělorusy. Evropští politici se zatím nebyli schopní dohodnout ani na základním sankčním seznamu. Do Běloruska z Evropy aspoň putuje nenápadná, ale důležitá pomoc - léčení zraněných, právnická podpora stíhaným. Evropa sama situaci v Bělorusku nezvrátí, její možnosti jsou příliš omezené. Bělorusové to od ní ani nečekají, nemají ambice vstupovat do EU. Mnohem větší zklamání v tamní společnosti působí fakt, že se Rusko tak rychle postavilo za Lukašenku. Vědomí, že západní sousedé neudělali ani jednoduché minimum, nicméně v aktivní části běloruské veřejnosti zůstane.

Předpovídání v době revoluce je složité. Stát se může cokoliv a šance protestujících na svržení diktátora nejsou mizivé. Prezidentská inaugurace, jakoukoliv pokoutná a v očích mnoha Bělorusů směšná, však naznačuje, že to bude podle všeho trvat ještě dlouho.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].